Publikuar me datën: Fri, Nov 23rd, 2012

Bruksel: Treni më i gjatë prej çokollate

Një rekord shumë i ëmbël: 34,05 metra tren me çokollatë. Belcolade Express është përuruar sot në stacionin e Midì të Brukselit, kryeqytetit botëror të çokollatës, e cila feston të parën Brussels Chocolate Week me këtë Guinness: si më e gjata strukturë në botë, me prejardhje nga zemra e kakaos. 1.285 kilogramë çokollatë dhe 784 orë punë, për të mbledhur 6.432 copa, që formojnë këtë tren, i cili përkujton historinë e hekurudhave belge nga ato me avull në ato me elektricitet, për të prekur rekordin e mbi 34 metrave gjatësi, transmeton Shekulli online.

“Siç është parë, karroceritë e vagonave nuk janë vetëm një copë metal apo plastikë, kjo është një çokollatë belge 100%”, ka siguruar në fund të matjeve Koen Dewettinck, profesor në Cacaolab të Universitetit Gand. Belcolade Express është fruti i takimit mes artistit maltez të çokollatës, Andrew Farrugia dhe një prej luleve të gastronomes belge.

“Fakti që Farrugia ka zgjedhur Brukselin dhe çokollatën belge është provë për të kushedi të satën herë e cilësisë tepër të lartë të produktit tonë”, ka nënvizuar mbi arritjen e rekordit, Patrick Bontinck, administrator i deleguar i VisitBrussels, agjencia që organizon Chocolate Week. Një rekord i ëmbël, por jo për t’u shijuar: për të mbrojtur nga nxehtësia, lokomotivat dhe vagonët janë mbuluar me një bojë të papërshkueshme.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close