Publikuar me datën: Thu, Jul 28th, 2011

Britani dhe Gjermani, fuqishëm mbrojnë sovranitetin e Kosovës

Sekretari i Jashtëm britanik, William Hague dhe Ministri i Jashtëm gjerman, Guido Westerwelle kanë theksuar se janë “seriozisht të brengosur” në lidhje me dhunën që ndodhi në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë.

“Ne jemi të brengosur seriozisht për dhunën e fundit të ndodhur në kufirin mes Serbisë dhe Kosovës. Ne bashkërisht dënojmë çdo lloj akti të dhunës. Ne theksojmë domosdoshmërinë për të respektuar integritetin territorial të Kosovës, për tu përmbajtur nga akte tjera të dhunës dhe nga hapa tjerë që mund të kenë ndikim negativ në stabilitet dhe siguri”, kanë deklaruar dy ministrat në një komunikatë të përbashkët për medie.

“Në këtë aspekt, ne e përkrahim në mënyrë aktive dhe plotësisht dialogun e ndërmjetësuar nën direktivat e Zonjës Ashton në emër të Bashkimit Evropian. Dialogu ofron mundësi qenësore për të gjetur zgjidhje paqësore për çështjet e pazgjidhura në mes të Beogradit dhe Prishtinës, dhe për të vazhduar rrugën, si Serbia ashtu edhe Kosova, drejt një të ardhmeje të sigurt në BE”, kanë thënë ndër të tjera, ministrat.

“Ne e kemi thënë edhe më herët dhe po e ritheksojmë tani se mënyra se si fqinjët i zgjidhin problemet, është çelës kyç për një perspektivë evropiane. Andaj, Serbia dhe Kosova duhet të përqendrohen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE, në të gjashtë problemet që tashmë janë duke u diskutuar sikurse edhe në progresin në veriun e Kosovës. Progresi i dukshëm në të gjitha këto fusha do të luajë rol në diskutimet e BE-së në vjeshtë”, theksuan dy homologët, ai britanik dhe ai gjerman

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close