Publikuar me datën: Tue, May 17th, 2011

Beogradi vazhdon të “rrahë telin” e ndarjes së Kosovë

Beograd, 17 maj – Bashkësia ndërkombëtare po shqyrton tri opsione si rrjedhojë të mundshme të bisedimeve ndërmjet Serbisë e Kosovës: ndarjen e Kosovës, status kuon dhe zbatimin e modelit të dy Gjermanive, me ç’rast Beogradi nuk do ta njihte Kosovën, kurse Prishtina nuk do të merrte karrigen në KB, citon gazeta “Blic” një burim të saj në Qeverinë e Serbisë.
Qëndrimi zyrtar i Serbisë në bisedimet me Kosovën është në përputhje me Kushtetutën e Serbisë dhe qëndrimin se Serbia nuk njeh Kosovën, por Beogradi pret që në kuadër të dialogut të shqyrtohet çështje statusore, para se gjithash statuti i ardhshëm i veriut të Kosovës.
Ndarja nuk hedhet poshtë si një zgjidhje e mundshme, por kjo është e detyrueshme të arrihet përmes bisedimeve e dialogut, vazhdon “Blic” të citojë burimet e saj në qeveri. Tash për tash kjo çështje është shumë larg.
Hans Ola Urstad, këshilltar në Ministrinë e Jashtme të Norvegjisë, në një bisedë dje me gazetën “Blic” ka konfirmuar se ideja për ndarjen e Kosovës ekziston një kohë të gjatë në bashkësinë ndërkombëtare.
“Është e nevojshme të arrihet marrëveshja që do të kënaqte të dy palët. Nëse Kosova e Beogradi merren vesh, kjo do të ishte e pranueshme edhe në BE. Nuk mund ta merr me mend se pse evropianët nuk do të mbështesnin e pranonin diçka për të cilën janë marrë vesh dy palët e interesuara”, citon “Blic” Urstadin.
Si ish-ambasador i OSBE-së në Beograd, ai konsideron se kjo zgjidhje do të mund të siguronte stabilitet në rajon.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close