Publikuar me datën: Wed, Sep 26th, 2012

Beogradi kërkon EULEX-in në dogana

Ndërsa zyrtarët e Kosovës kërkojnë implementimin e marrëveshjeve të arritura, zyrtarët e Serbisë këmbëngulin në korrigjimin e marrëveshjes për kufirin.

Në negociatat për zbatimin e marrëveshjes për menaxhimin e përbashkët të pikave kufitare, apo siç thotë Beogradi, për kontrollin e kalimeve administrative në Kosovë, Serbia insiston që çështjet doganore t’i zbatojë kryekëput E ULEX-i. Gazeta “Veçernje novosti” në numrin e sotëm, duke iu referuar një burimi të Qeverisë serbe, shkruan se Beogradi së shpejti do të formojë një grup pune, i cili gjatë negociatave do të përpiqet të përmirësojë disa detaje të marrëveshjes siç thuhet , të pavolitshme për Beogradin, ndërsa vëmendje të posaçme do t’i kushtohet statusit të pikave kufitare Bërnjak dhe Jarinje.

Zyrtarët e Beogradit, sipas gazetës, transmeton QIK-u, kanë përgënjeshtruar komesionerin Shtefan Fyle, i cili të hënën ka uruar autoritetet serbe për nënshkrimin e protokollit për vendkalimet, duke pohuar se kjo nuk ka ndodhur.

Sipas gazetës, pikat kyçe të marrëveshjes për vendkalimet janë: prania e balancuar e organeve të dy palëve: policia dhe dogana; prania e EULEX-it në vendkalimet Jarinje, Bernjak, Konçul, Mutivodë dhe Muçibabë; Marrëvesheja nuk përfshin zgjidhje të përgjithshme ose specifike doganore apo fiskale.

Edhe shefi i ri ekipit negociator serb Dejan Paviqeviq ka thënë se “duhet të përkufizohet roli i doganave të Kosovës në kalimet administrative”, siç e quan kufirin mes Kosovës e Serbisë Beogradi, duke shtuar se do të tentojnë të korrigjojnë disa elemente të marrëveshjes që “janë të pavolitshme për Serbinë”, si prania e doganierëve kosovarë, dhe sidomos në vendkalimet Jarinje dh Bërnjak”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close