Publikuar me datën: Sat, Mar 5th, 2011

BE-ja: Nuk ka arsye për shtyrje, data e bisedimeve pa konfirmim

Bratisllavë, 4 mars – Gjithçka është gati për fillimin e dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, në të cilin ndërmjetëson Bashkimi Evropian, dhe nuk ka asnjë arsye për shtyrje, deklaroi sot drejtori për Ballkan, Rusi dhe partneritet lindor në BE, Mirosllav Llajçak.
Mirëpo, si transmeton gazeta Blic e Beogradit, Llajçak nuk ka përmendur se kur saktësisht bisedimet do të fillojnë. Edhe reporterja nga Brukseli, Gjeraqina Tuhina, në një emision debati të RTK-së të premten mbrëma tha se nuk ka ende asnjë konfirmim nga BE-ja për datën  fillimit të dialogut.
Sipas Llajçakut, BE-ja pret nga bisedimet vendosjen e kanalit komunikues ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe zgjidhje të shumë çështjeve, në radhë të parë të atyre që kanë të bëjnë me jetën e përditshme të qytetarëve.
Në konferencën GLOBSEC, që sot përfundoi punimet në kryeqytetin e Sllovakisë, Llajçak tha se raporti për tregti me organe të njeriut në Kosovë dhe Shqipëri dhe përfshirjen eventuale të kryeministrit Hashim Thaçi në këtë tregti, është marrë seriozisht nga BE_ja, por duke respektuar parimin e pafajësisë derisa të mos dëshmohet fajësia.
“Misioni EULEX ka autorizimet tona që shumë seriozisht të hetojë ato akuza, gjë që ajo edhe po e bën”, tha ish shefi i diplomacisë sllovake.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close