Publikuar me datën: Tue, Dec 4th, 2012

BASHKIMI GJITHKOMBËTAR!

Sabri Selmani

Bashkimi I popullit në një shtet kombëtar, është problemi ynë madhor që kërkon zgjidhje! Të kuptuarit dhe të përqafuarit e kësaj aspirate sot është obligim I të gjithë shqiptarëve. Kosova, djepi I vazhdueshëm I atdhetarisë shqiptare, e pavarur dhe sovrane, po bëhet dhe pikënisja e zgjidhjes praktike të Bashkimit Kombëtar.
Nuk duhet të frikësohemi, as të katandisemi nga ideja dhe kërkesa e domosdoshme dhe e ligjshme e ribashkimit të Kosovës, të Anamoravës, të Iliridës, të Çamërisë dhe të Malësisë së Madhe me gjysmë Shqipërinë e sotme të lirë dhe të pavarur, sepse kjo do të ndodhë, mos sot, nesër.
Si pjesë e natyrshme gjeografike, historike, kulturore-shpirtërore e kontinentit të Evropës, e cila synon të jetë model I lirisë, demokracisë e prosperitetit, të mos pajtohemi më tej me eksperimente politiko-diplomatike, me lëshime, taktika e pazarllëqe, me zjarrfikje e arnime politike në Ballkan, – të cilat kanë qenë parimi I të kaluarës. Kjo vlen për dinjitetin e Evropës dhe tonin. Është koha të bëhemi pjesëtarë aktivë në lëvizjen e përgjithshme për liri, drejtësi, barazi e humanizëm, – atribute jetike këto, – të cilat kaq rëndë janë manipuluar në të kaluarën, për të cilat kaq keq jemi dhunuar e mashtruar.
Nuk eshte as turp dhe as krim te flasesh per kete teme. Madje duhet te flasim dhe te bertasim fort qe te na degjojne te gjithe sepse shqiptaret nuk po kerkojne tokat e botes por tokat e tyre te cilet fqinjet me ndihmen e te medhenjeve ia kane zhvatur pak nga pak gjate shekujve. Me pavaresimin e Kosoves bashkimi I nje pjese te truallit kombetar do behet edhe me I shpejte. Pervec te mirave asgje e keqe nuk do na vije nga bashkimi I trojeve dhe kjo do jete ne te miren e te gjitheve ne, pasi faktori shqiptar do behet shume me I fuqishem se tani e do na degjohet me forte zeri ne arenen rajonale e me gjere.
Ribashkimi kombëtare dhe kontributi rreth projektit për bashkim, aq sa është akt moral është edhe interes personal I secilit shqiptare veç e veç. Shkakun e prapambetjeve kaq të theksuara në trevave shqiptare sot duhet kërkuar në copëtimin dhe dezintegrimin Kombëtare. E vetmja rrugë për të mbijetuar është BASHKIMI GJITHKOMBËTAR!

Autor:Sabri Selmani

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close