Publikuar me datën: Fri, Nov 6th, 2015

Bahtiri: Mitrovica Veriore duhet të zhbëhet, për ta penguar spastrimin etnik

Agim Bahtiri, kryetar i Mitrovicës Jugore, ka bërë apel të enjten që të merren masa për të stopuar spastrimin etnik në veri.

Ka përmendur dy mundësi për ta ndalur zbrazjen e shqiptarëve nga kjo pjesë – duke e zhbërë Komunën e Mitrovicës Veriore, ose duke i kaluar nën administrim të Mitrovicës Jugore Lagjen e Boshnjakëve dhe Kroin e Vitakut.

Këtë apel e ka bërë në një prononcim dhënë “Kohës Ditore”, një ditë pasi autoritetet e Qeverisë së Serbisë dhe ato të Mitrovicës Veriore i kanë dorëzuar çelësat për banesa që u janë ndërtuar serbëve në Lagjen e Boshnjakëve.

Pos drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, në këtë aktivitet kanë marrë pjesë edhe kryetari i Mitrovicës Veriore, Goran Rakiq, dhe ministra serbë të Qeverisë së Kosovës. Janë 100 banesa që u janë ndarë çifteve serbe.

Bahtiri ka thënë se ky zhvillim do të përcillet me pasoja.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close