Publikuar me datën: Fri, Dec 2nd, 2011

Austria kërkon burg për sulmuesit e ushtarëve në Kosovë

Vjkenë, 2 dhjetor –  Qëndrimi zyrtar i Vjenës për kandidaturën e Serbisë për anëtarësim në BE do të varet nga hapat që do të ndërmarrë Beogradi gjatë ditëve të ardhshme për qetësimin e situatës në veri të Kosovës, raportojnë agjencitë të ketë deklaruar ministri i Jashtëm i Austrisë, Michael Spindelegger.

“Njëmbëdhjetë ushtarë të plagosur austriakë të KFOR-it kanë qenë temë bisede në mbledhjen e sotshme të shefave të diplomacisë së BE-së në Bruksel, citon REL Spindeleggerin.

Ai ka thënë se ka prezantuar qëndrimin e Austrisë, e cila pret që udhëheqja serbe, përveç dënimit të dhunës, të ndërmarrë hapa në drejtim të arrestimit dhe të dënimit të personave që kanë përdorur forcën kundër ushtarëve të KFOR-it.

“Kjo është ajo që kërkojmë në mënyrë që Serbia të ecë përpara drejt Bashkimit Europian”, tha Spindelegger.

Ai po ashtu ka thënë se këtë qëndrim ua ka përcjellë edhe ministrave të jashtëm të Serbisë, Vuk Jweremiq, dhe atij të Kosovës Enver Hoxhaj.

“Do të presim dhe të shohim nëse gjatë ditëve të ardhshme do të ndërmerren hapa dhe në bazë të kësaj do të vendosim se a do ta mbështesim dhënien e statusit të kandidatit Serbisë” , ka paralajmëruar ai.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close