Publikuar me datën: Thu, May 26th, 2011

Ashton vjen me konfirmimin për perspektivën evropiane të Serbisë e të Kosovës

Bruksel, 26 maj – Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, vjen në Beograd e Prishtinë për të “konfirmuar përkushtimin e BE-së për perspektivën evropiane edhe Serbisë edhe Kosovës”. Po ashtu do ta mbështesë dialogun ndërmjet Beogradit e Prishtinës si veprim me rëndësi themelore për mënjanimin e pengesave në rrugën drejt BE-së, transmetojnë mediet komunikatën nga kabineti i saj në Bruksel.
Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri në Beograd do të takohet me presidentin serb Boris Tadiq dhe shefin e ekipit negociator të Serbisë me Kosovën, Borisllav Stefanoviq.
Catherine Ashton, raportojnë sot mediet e Beogradit, do të sjellë mesazhin se “bashkëpunimi rajonal është fundamental për këtë perspektivë evropiane”, se “dialogu Prishtinë-Beograd është me rëndësi bazike për mënjanimin e pengesave në rrugën drejt Bashkimit Evropian”, dhe se 27-ja evropiane dëshiron që i gjithë Ballkani Perëndimor të ecë përpara në rrugën evropiane.
“Ne dëshirojmë që të gjenden zgjidhje praktike që mund të përmirësojnë jetën e përditshme njerëzve të zakonshëm”, theksohet në komunikatën e shefes së politikës së jashtme evropiane.
“Njëherësh jemi të gatshëm të ndihmojmë edhe Serbinë edhe Kosovën që të bëjnë përparim”, ka bërë me dije Catherine Ashton, e cila me ministrin e Brendshëm të Serbisë, Ivica Daçiq, do të nënshkruajë një nga marrëveshjet e mbetura ndërmjet BE-së dhe Serbisë.
Ashton dhe presidenti serb, sipas medieve të Beogradit, do të mbajnë një konferencë shtypi të përbashkët para gazetarëve në orën 19 e 30 minuta.
Nesër, pra të premten, Përfaqësuesja e Lartë e BE-së arrin në Prishtinë ku do të takohet me kryeministrin Hashim Thaçi, me shefen e ekipit negociues të Kosovës në dialogun me Beogradin, Edita Tahirin, me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Behgjet Pacollin, shefin e diplomacisë së Kosovës, Enver Hoxhaj, ministren për Integrime Evropiane, Vlora Çitaku.
Ashton vjen në Beograd e në Prishtinë një javë pas vizitës së presidentit të Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso, dhe të Komisionerit për Zgjerime, Stefan Fule.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close