Publikuar me datën: Sun, May 30th, 2010

Ashpërsohen protestat në Mitrovicë, KFOR-i vendoset në Urë

Ashpërsohen protestat në Mitrovicë, KFOR-i vendoset në Urë
Gjendja e sigurisë në Mitrovicë, në këto çaste paraqitet e qetë. Sipas reporterëve të Radio Zeri i Mitrovices, efektivat e KFOR-it, tashmë janë vendosur në mes të urës që ndanë në dysh qytetin.

Duket se KFOR synon të parandalojë mundësinë e e ndonjë konflikti eventual, meqë në dy anët e urës, si në jug ashtu edhe në veri, janë tubuar qytetarë të shumtë.

Sipas faqes së gazetës Zëri, më parë, një turmë e madhe shqiptarësh është mbledhur në pjesën jugore, në urën e Ibrit, duke brohoritur “UÇK, UÇK” si dhe duke kënduar këngën “Besa- Besë”, mirëpo, policia speciale e Kosovës u ka dalë përpara.

Ndërkohë, edhe një grup serbësh kanë dalë matanë Ibrit duke protestuar në anën e tyre

Ardhja e protestuesve shqiptarë deri tek ura nuk ka qenë e planifikuar në këtë mënyrë, pasi, teksa Muharrem Xhemajli po
mbante një fjalim para protestuesve, një pjesë e tyre morën rrugën në drejtim të urës së Ibrit.

Raportohet se nderkohë serbët kanë dalë këtej Ibrit, në pjesën jugore, duke hedhur gaz lotësjellës dhe gjësende tjera, ndërsa edhe shqiptarët kanë filluar të gjuajnë me gurë në drejtim të turmës serbe.

Janë parë edhe forca të KFOR-it në mes të urës në tentim për të kontrolluar situatën e cila momentalisht është tejet e tensionuar. Raportohet se serbët i janë afruar fillimit të urës në pjesën veriore, ndërsa shqiptarët janë rreth 20 metra larg urës, pjesa jugore.

Ndërkohë, gjithnjë sipas Zërit, është dëgjuar edhe një alarm në pjesën veriore, i cili raportohet se është sinjal për tu mbledhë sa më shumë protestues në anën e serbëve.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close