Publikuar me datën: Mon, Jul 23rd, 2012

ASHAK do të botojë veprën e plotë të Ali Podrimjes

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës ka kujtuar sot personalitetin dhe veprën e anëtarit të saj, Ali Podrimja, i cili ditë më parë vdiq në misionin e tij të fundit poetik, në Francë. Përveç anëtarëve të këtij institucioni më të lartë të shkencës në vend, e anëtarëve të familjes së të ndjerit Podrimja, në këtë akt përkujtues merrnin pjesë edhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj dhe shumë kolegë, miq e adhurues të poezisë së tij.

Kryetari i Akademisë, Hivzi Islami, vdekjen e poetit Podrimja e quajti humbje për gjithë kombin, për kulturën shqiptare, për familjen dhe vetë Akademinë.

“Vepra e Podrimjes dhe trashëgimia që la pas, e bëjnë atë të pavdekshëm. Ai meriton që t’i ngrihet monument në qendër të Prishtinës”, tha Islami, dhe bëri të ditur se kjo Akademi do të botojë veprën e plotë të tij.

Për jetën dhe veprën e poetit, Ali Podrimja, foli edhe akademiku Rexhep Ismajli, i cili tha se poezia dhe gjithë krijimtaria e tij shënojnë pikën e kthesës në letërsinë tonë dhe e ngriti atë në përmasa ndërkombëtare. “Ai mund të jetë poeti më i përkthyer shqiptar”, tha Ismajli.

Trupi i pajetë i poetit Podrimja pritet të kthehet në Kosovë të mërkurën.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close