Publikuar me datën: Wed, Mar 21st, 2012

Arinjtë shërojnë vetveten

Hulumtimet e mjekëve dhe zoologëve amerikanë kanë treguar se arinjtë e rinj kanë aftësi befasuese për shërimin e plagëve të veta gjatë gjumit dimëror. Plagët shërohen pa lënë asnjë shenjë dhe pa rrezik nga ndonjë infektim.

Grupi i shkencëtarëve, që studion arinjtë e zinj në Minesota tash 25 vjet, shpresojnë se do të mund të zbulojnë se si ia dalin këto shtazë ta mjekojnë vetveten gjatë gjumit dimëror, kur temperatura e trupit u bie, kurse të rrahurat e zemrës dhe metabolizmi ngadalësojnë.

Është vënë re se ndërmjet nëntorit, kur arinjtë tërhiqen në shpellat e tyre, dhe marsit (përafërsisht një muaj para se të dalin nga strehimi) “ndodh shërimi i plagëve, që lënë shenja fare të padallueshme”.

Gjatë kohës së libernimit, ose gjumit dimëror, arinjtë nuk hanë, nuk pinë, nuk urinojnë dhe as jashtëqesin. Të rrahurat e zemrës zbresin nga 55 në vetëm pesë në minutë.

Por, kur njerëzit në rrethana të uljes së temperaturës ose kur ndodhë ngadalësimi ose qarkullimi i penguar, shkaktohen komplikime serioze në shërimin e plagëve.

Për këtë arsye shkencëtarët shpresojnë se do t’ia dalin të zbulojnë mekanizmin që krijon aftësinë e jashtëzakonshme ndër arinj për të shëruar vetveten.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close