Publikuar me datën: Wed, Apr 24th, 2013

Analistët: “Shkopin” ndaj Beogradit, ta kuptojë edhe Shkupi

Analistët dhe profesionistë të fushave të ndryshme në Maqedoni nuk janë optimist se marrëveshja Prishtinë – Beograd do të kenë çfarëdo ndikimi që Shkupi dhe Athina ta zgjidhin çështjen e emrit. Të gjithë janë të mendimit se marrëveshja është historike, ndërsa sipas burimeve diplomatike pikërisht kjo marrëveshje mund të jetë një “nxitje spektakolare” për Maqedoninë, e cila është fundosur në një problem që askush nuk është optimist se do të zgjidhet.

“Marrëveshja i rregullon marrëdhëniet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit dhe nuk do të ketë asnjë efek në Maqedoni. Nuk besoj se ky shembull do të jetë një lloj stimulimi që qeveria e Maqedonisë të mësojë diçka, pasi kam përshtypjen se ajo nuk është e interesuar për eurointegrimet. Fatmirësisht, në Ballkan ekziston interes i madh për stabilitet dhe kjo jep pak shpresë se do të ndërpriten procesen desintegruese”, thekson për DW, Abdurraman Aliti, ish-ambasador dhe ish kryetar i PPD-së.

Nga ana tjetër analisti dhe diplomati Arsim Zekolli konsideron se porosia nga kjo marrëveshje duhet të vlejë edhe për Maqedoninë.

“Përse shqiptarët në Maqedoni, grekët në Shipëri, maqedonasit në Greqi, turqit në Bullgari, bullgarët në Serbi dhe shqiptarët në Preshevë të mos munden t’i kenë të gjitha ‘salltanetet’ të siguruar sikur serbët në veri të Kosovës?”, thekson Zekolli, i cili lë të kuptohet se me këtë është hapur “kutia e Pandorës” për të drejtat të njëjta të etniteteve të ndryshme në Ballkan.

Profesori Zvonimir Jankullovski thekson se sa i përket Maqedonisë, kjo çështje është mbyllur me Marrëveshjen e Ohrit, ndërsa marrëveshja Prishtinë-Beograd është një hap historik për stabilitetin e Ballkanit.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close