Publikuar me datën: Fri, Apr 27th, 2012

Ambasadori i Shqipërisë vizitoi Medvegjën

Ambasadori shqiptar në Serbi, Shpëtim Çaushi, ka qëndruar për vizitë në Medvegjë, ku ka takuar shqiptarët dhe përfaqësuesit e tyre në këtë komunë.

Ambasadori Çaushi ka takuar përfaqësuesit politik të shqiptarëve në këtë komunë, banorë shqiptarë si dhe nxënësit e shkollës fillore “Zenel Hajdini në Banjë të Sijarinës.

Ambasadori shqiptar, raporton INA, tha se është i prekur emocionalisht për këtë vizitë të parë në këtë trevë shqiptare dhe për kushtet e varfra dhe të vështira të shqiptarëve që jetojnë dhe pjesa tjetër që vazhdimisht braktis vendlindjen.

Ambasadori Çaushi në takimin me kryetarin e komunës Sllobodan Drashkoviq është njohur për komunën dhe kapacitetet e saj.

“Kjo komunë është një nga më të varfrat në Serbi dhe duhen investime dhe treg i hapur. Unë jam për lëvizje të lirë të njerëzve. Marrëdhëniet e mira duhet të vazhdojnë, të ndërtohen rrugë të mira, ura të mira dhe të lëvizim të lirë. Unë kështu e shoh Medvegjën, më vjen keq që malli këtu s’mund të qarkullojë për Kosovë por do të kërkoj që ky vendkalim të hapet sa më shpejt”, ka deklaruar Drashkoviq.

Ambasadori Çaushi ka theksuar nevojën e zhvillimit të kësaj komune, zhvillimin e infrastrukturës dhe një përkujdesje më e madhe për shqiptarët. Ai ka bërë thirrje që kjo trevë të mos braktiset dhe shqiptarët e larguar të kthehen në vendlindjen e tyre.

Gjatë qëndrimit në shkollën “Zenel Hajdini” është zhvilluar takimi me nxënësit dhe stafin e shkollës, me ç`rast drejtori i shkollës Fadil Mustafa ka informuar se në këtë shkollë ka një numër prej rreth 30 nxënësve, derisa para vitit 1999 ka pasur mbi 200 nxënës.

Vizita e ambasadorit shqiptar është realizuar në bashkëpunim me Këshillin Kombëtar Shqiptarë të Luginës së Preshevës, të udhëhequr nga Galip Beqiri. Ky i fundit ka shprehur shqetësime për boshatisjen e këtyre trevave, duke apeluar që të shpërngulurit pas vitit 1999 të kthehen në tokat e tyre. “Shqiptarët e Medvegjës janë pjesa më e rrezikuar e substancës sonë  kombëtare. Andaj duhet shtuar përkujdesja ndaj tyre”, theksoi Beqiri.

Kjo është vizita e parë e një diplomati shqiptarë në trevën e Medvegjës. Komuna e Medvegjës para luftës së Kosovës të vitit 1999 ka numëruar rreth 6 mijë banorë, mirëpo ajo tashmë është zvogëluar dukshëm për shkak të represionit dhe dhunës së regjimit serb.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close