Publikuar me datën: Mon, May 11th, 2015

Ambasadorët “qortojnë” Gruevskin

Pas takimit me kryeministrin Nikolla Gruevski të hënën pasdite, ambasadorët e SHBA-ve, Francës, Italisë, Britanisë së Madhe, Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian, kanë lëshuar porosi të qartë deri te kryeministri Nikolla Gruevski lidhur me situatën e fundit në Kumanovë dhe gjendjen e përgjithshme në Maqedoni.

Ambasadori amerikan Jess Baily shoqëruar nga ambasadorët e vendeve të sipërpërmendura, menjëherë pas takimit tha se kryeministrit Gruevski i kanë shprehur qëndrimin se Qeveria nuk bëri progres në kontekst të shumë akuzave ndaj Qeverisë të cilat dolën nga përgjimet.

“Kjo mosndërmarrje e vazhdueshmëve e veprimeve hedh dyshim serioz ndaj përkushtimit të Qeverisë së Maqedonisë për parimet dhe vlerat demokratike të bashkësisë euroatlantike. Pasuksesi për të demonstruar këtë përkushtim me veprime konkrete do ta rrënojë përparimin e Maqedonisë drejt anëtarësimit në BE dhe NATO. Gjithashtu i shprehëm pritjet tona sa i përket përgjimeve të cilat zbardhin sjellje të papranueshme dhe janë të nevojshme masa adekuate politike dhe juridike ndaj përgjegjësve me qëllim që të veprohet ndaj dobësive të institucioneve të cilat janë të përfolura në përgjime”, deklaroi ambasadori amerikan Baily, raporton “Koha”.

Ai gjithashtu theksoi se Qeverisë i duhet të mendojë reforma specifike, përfshirë integritetin e procesit zgjedhor, lirinë e mediave, pavarësinë e gjyqësorit dhe lirinë e shprehjes.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close