Publikuar me datën: Sat, Dec 10th, 2011

AK reagon: Maqedonia pa të drejtë izoloi rumuno-shqiptaren

Tiranë, 10 dhjetor – Në një komunikatë për media, Aleanca Kuqezi ka denoncuar të shtunën një incident që ka ndodhur të enjten në pikën kufitare mes Shqipërisë e Maqedonisë të Qafëthanës, kur shtetasja rumune me origjine shqiptare Mona Agrigoroaiei (në foto) është mbajtur e izoluar dhe marrë në pyetje për më shumë se 5 orë rresht nga oficerë civilë të shërbimeve maqedonase të sigurisë.

Mona është zbritur në mënyrë selektive nga autobusi me të cilin udhëtonte drejt Tiranës dhe më pas është izoluar në pritje të tre oficerëve civilë të forcave maqedonase të sigurisë, mes të cilëve njëri shqipfolës. Ajo shytë përballuar me pyetje mbi aktivitetin e saj në dobi të çështjes kombëtare shqiptare.

Mes tjerash, është pyetur dhe për lidhjet e saj me Aleancën KuqeZi si dhe për liderin e saj, Kreshnik Spahiu, duke e privuar nga e drejta për të kontaktuar me ambasadën rumune në Shkup.

Aleanca Kuq e Zi shpreh indinjatën e thellë për këtë akt të shëmtuar, që nuk i ka aspak hije një vendi i cili pretendon të anëtarësohet së shpejti në gjirin e familjes evropiane, si dhe i bën thirrje qeverisë maqedonase që të ndalë vargun e akteve të patolerueshme drejtuar shqiptareve dhe aktivistëve të kësaj aleance.

Aleanca KuqeZi shpreh indinjatën e thellë për heshtjen e vazhdueshme të qeverisë shqiptare mbi rastet flagrante të dhunës psikologjike mbi shqiptarët e Maqedonisë dhe i kujton përfaqësuesve diplomatikë shqiptare dhe qeverisë se mbrojtja e pakicës shqiptare në Maqedoni është përveçse e shkruar me ligj, edhe një detyrim moral.

Në fund, kjo aleancë i kërkon edhe strukturave të BE-së që të analizojnë këto akte të shtetit maqedonas dhe të kërkojnë në mënyrë zyrtare ndalimin e menjëhershëm të tyre.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close