Publikuar me datën: Sat, Sep 8th, 2012

AK fton Berishën e Thaçin: Hiqni barrierat doganore

Kryetari i “Aleancës Kuq e zi”, Kreshnik Spahiu ka kërkuar sot nga kryeministrat e Shqipërisë dhe të Kosovës që të heqin barrierat kufitare mes dy shteteve.

Në një tryezë të AK-së për ekonominë, Spahiu theksoi se 28 Nëntori do të jetë afati i fundit për heqjen e doganave, në të kundërt kjo aleancë do të krijojë Beneluksin shqiptar.

“Ne i bëjmë një kërkesë publike kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, dhe kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, që brenda 28 nëntorit të heqin pikat kufitare dhe pikat doganore Kosovë Shqipëri. Nuk mund të ketë barriera brenda kufijve shqiptarë. Nëse Berisha nuk pranon të heqë barrierat, ne premtojmë se pas 28 nëntorit ne do të hartojmë një strategji me modelin e Beneluksit shqiptar”, tha Spahiu.

Sipas tij, është e pandershme që shqiptarët të paguajnë në dogana.

“Si mundet ne të planifikojmë një treg të përbashkët zhvillimi kur kemi barriera të vështira doganore. Ne kemi pika kufitare të njëjta, kemi gjuhën e njëjtë, jemi shqiptarë dhe paguajmë për mallrat e njëri-tjetrit në doganë”, transmeton BalkanWeb fjalët e Spahiut.

Spahiu theksoi se shqiptarët janë populli më i varfër në rajon, ndërsa për ta ndryshuar këtë gjendje kërkohet një lëvizje mbarëkombëtare.

“Ne duhet të bëjmë një aleancë me çdo shqiptar për të bërë të mundur kthimin e identitetit dhe krenarisë kombëtare dhe rritjes së mirëqenies ekonomike. Nuk mund të ketë shqiptar krenar nëse ata janë më të varfrit në Evropë, nëse ne jemi populli me emigracionin më të lartë në Evropë. Shqiptarët jo vetëm që janë në varfëri, por ata jetojnë edhe me çmimet evropiane”, tha pos tjerash kreu i AK-së.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close