Publikuar me datën: Thu, Sep 6th, 2012

Mësimet i nisa aty si femijëI.

Në Zllakuqanin e Lugut t’Drinit
aty ku kalon i Bardhi Dri
n’Tempullin e Shënjt të Atë Gjeqovit
mësimet i nisa aty si fëmijë.II.
Ishte ajo ditë e parë festë e gëzim
për mësues,prinder e shkollarë
më të gëzueshëm ishim ne femijët
që rreshtoheshin në klasë të parë.

III.
Me mësuesin e shkollës së Atë Gjeqovit
s’bashku e nisem alfabetin Fishtian
perherë do i ruaj ato t’bukura kujtime
që na sollën dritë dhe gëzim në ketë vatan.

IV.
Tempulli i diturisë së Atë Shtjefen Gjeqovit
e mbanë emrin me krenari e imja shkollë
aty shkelqyen ngadhnjyen shumë gjenerata
shkrimtar,intelektual,patriotë të shembullorë.

…………………………………….
Kenge per Trojet dhe Legjendat
Shqiptare

I.
Bilbili po kendon
ne maje te catise
Legjendat e gjalla
Trimat e Shqiperise.

II.
Kendojne per Ilirine
Trojet Tona Etnike
kenge per Kastriotin
dhe Shqiperine Etnike.

III.
Shqipja eshte Fisi Yne
Shkaba Kuq e Zi me Vatanin
Lavd e Nder per Jete
per Imz.Pjeter Bogdanin

IV.
Bilbili kurr te mos ndalet
me kenge nder ato rreze
per Shenjtereshen e njerezimit
humanisten Nenen Tereze.

V.
Kendoni bilbila kendoni
Truallin e Dardanise
per Dr.Ibrahim Rugoven
Arkitektin e Pavaresise.

VI.
Kendoni me krenari
Adem Jasharin Legjendar
kendoni Haradinajt
Viganet e Kombit Shqiptar.

VII.
Ti kendojme se bashku
Trimat e Arberise
te gjithe pa i nda ne emer
jane Trima te Shqiperise.

…………………………………….
NENA TEREZEI.

Sot Prishtina e Pjeter Bogdanit
po shendrit si yll,drite e rreze
kremton diten e Shenjt t’vatanit
diten e te madhes se Lumes Nene Tereze.
II.
Ne Katedralen tone te Shen.Terezes
Nobelistes se Paqes dhe Dashurise
me Rite e Lutje s’bashku kremtuam
Diten e Gonxhes Dardane te Arberise.III.
Deputet dhe Ambasador te botes mbare
u perkulen me lutje ne Katedralen e Ilirise
nderuan me vullnet Bijen tone Hyjneshe
Nenen e Humanizmit dhe te Dashurise.

IV.
Misionarja e Botes eshte Nena jone Tereze
ishte ne mision pa dallim ngjyre,besimi e fis
e dergoi Zoti tek ne engjulleshen tone te gjalle
krenaria e njerzimit dhe popullit Shqiptar.

……………………………………………………..

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close