Publikuar me datën: Sat, May 22nd, 2010

Violinisti Visar Kuçi në “Birmingham, Big City Culture”

Birmingham, 21 maj – Violinisti kosovar, Visar Kuçi, iu është bashkuar gamës së artistëve nga Anglia, Skocia dhe India në koncertin inagurues të kampanjës “Birmingham, Big City Culture”. Kështu tinugjt e “Valleve shqiptare”, të përpunuara nga mjeshtri Ibrahim Madhi, u intonuan nga Kuçi në startin e garës së qyteteve britanike, me moto “We can win, UK City of Culture 2013” për të fituar titullin e qytetit të kulturës për vitin 2013.
Njëherësh me këtë rast në Britani edhe zyrtarisht u promovua turneu i koncerteve të projektit “Historike, Heroike dhe Gazmore”, një bashkëprodhim i Ulfah Arts (Britani e Madhe) dhe DAM Festivalit (Kosove). Në këtë turne do të prezantohen tri vepra të kompozitorëve kosovarë Dafina Zeqiri, Visar Kuçi dhe Amend Xhaferi, derisa perveç këtyre dy të fundit në rolin e interpretuëve nga Kosova do të prezantohet edhe tenori kosovar Riad Ymeri.
Artistëve nga Kosova në skenë do t’ju bashkohen edhe aktorja e nominuar për çmimin BAFTA Alia Al Zougbi, pianistja Rosalind Parker dhe flautistja Holly Jones. Turneu i artistëve kosovarë do të përfundojë më 28 maj në Londër, derisa përfshinë edhe katër koncerte të tjera nëpër qytete të ndryshme të Anglisë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close