Publikuar me datën: Sat, Mar 20th, 2010

Vetmia rrit tensionin e gjakut

“www.mitrovica.se”Çikago, 20 mars – Njerëzit të cilët ndjehen të vetmuar vuajnë më shumë nga shtypja e gjakut, se sa ata të cilët janë të kënaqur me marrëdhëniet e tyre me personat e afër, raporton “Daily Mail”.
Sipas studimit të fundit shkencor, ndjenja kronike e vetmisë ndikon direkt në rritjen e shtypjes së gjakut te personat që kanë më shumë se 50 vjet, që rrit rrezikun nga sulmi në zemër dhe në tru.
Shkencëtarët amerikanë nga Universiteti i Çikagos erdhën në përfundim se vetmia është faktor serioz i rrezikut, e cila në vetvete rrezikon shëndetin psikik dhe fizik.
Depresioni dhe stresi ndikojnë vetëm pjesërisht në tensionin e gjakut, vlerësojnë shkencëtarët.
Në studim, i cili ka zgjatur pesë vjet, kanë marrë pjesë 229 persona të moshës prej 50 deri në 68 vjet.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close