Publikuar me datën: Mon, Feb 7th, 2011

Vetëvendosje nuk betohet para flamurit e Kushtetutës së Kosovës

Prishtinë, 7 shkurt – Katërmbëdhjetë mandatarët e lëvizjes Vetëvendosje, si dha katër nga komuniteti serb që kanë marrë mbështetjen e popullit për t’i përfaqësuar në legjislativ, mund të përjashtohen në fillim nga Kuvendi i Kosovës nëse refuzojnë të japin betimin e përcaktuar me Kushtetutën e vendit.
Të etiketuar si “rebelët e Kuvendit”, lëvizja Vetëvendosje ka paralajmëruar një befasi për kosovarët në seancën e parë konstituive të Kuvendit të Kosovës, shkruan sot “Zëri”.

Duke e lënë përfundimisht si surprizë, megjithatë kanë lënë të kuptohet se nuk do të betohen para Kushtetutës dhe flamurit të Republikës së Kosovës, por do të bëjnë një betim tjetër që përkon me idenë dhe platformën e tyre për bashkim kombëtar.

Anëtarët e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes besojnë se duke kundërshtuar betimin me Kushtetutën e vendit ata shprehin ‘protestën’ ndaj këtij akti juridik. Kushtetuta e Kosovës për ta, as për së afërmi nuk i plotëson nevojat e qytetarëve të Kosovës.

“Jo me Kushtetutë! Do ta bëjmë me një mënyrë tjetër, sikurse që i kemi pasur të veçanta edhe idetë edhe veprimet, edhe atë ditë do të jetë diçka e veçantë”, thotë Galuk Konjufca.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close