Publikuar me datën: Fri, Sep 2nd, 2011

Veriu i Kosovës si Tiroli Jugor në Itali

Beograd, 2 shtator   – Prishtina si kompensim për njohjen nga Serbia ndoshta do të pranonte një autonomi të gjerë për veriun e Kosovës, sikur pozicioni i Tirolit Jugor në Itali, thotë Dushan Reliq, ekspert i Institutit Gjerman për Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Siguri në Berlin. Sipas tij, Beogradi muajve të kaluar bëri me dije se do ta njihte Kosovën vetëm me kusht që veriu të mbetet pjesë e Serbisë. Mirëpo, Reliq thotë se Perëndimi këtë po e refuzon sepse druan që pas ujdisë së të tillë, shqiptarët në Maqedoni, si dhe serbët e kroatët në BeH mund të kë kërkojnë realizimin e të drejtës së tyre për vetëvendosje, gjithnjë deri në shkëputje, citon QIK-u këtë ekspert në një interevistë për gazetën “Danas” të Beogradit. Duke folur për iniciativat e Turqisë në Ballkan, Reliq vlerëson se në raport me BE, por edhe me SHBA-të dhe Rusinë, Ankaraja synon të dëshmohet si “faktor i pakapërcyeshëm në Evropën Juglindore”. Por, sipas tij, politikanët shqiptarë për momentin nuk kanë arsye të rrezikojnë marrëdhëniet tyre të afërta me SHBA-të, duke u afruar në një masë të madhe me Turqinë, të cilën Uashingtoni gjithnjë e më pak e sheh si aleat të besueshëm

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close