Publikuar me datën: Tue, May 31st, 2011

Varfëri e plakur” mbetet për shqiptarët edhe alternativat politike

Nga;Lek Mrijaj


Dihet që çdo komb, në proceset e tija të rimëkëmbjes dhe të zhvillimit ka dhe varfëri kombëtare dhe me dhembje ketë e kemi perjetuar edhe ne Shqiptaret…Por këto janë tradicionale, të cilat janë evidente në shoqëri me prirje demokratike. Këtë sfond social e ka vuajtur edhe Amerika, apo Franca, Italia e Spanja pas luftës së Dytë Botërore. Po ky stad varfërie ka qenë tranzit dhe aspak i tejzgjatur, në dekada. Pra, vendet Perëndimore nuk u përfshinë në të ashtuquajturën “varfëri e plakur…” Po ne shqiptarët… cilën “varfëri” kemi kaluar dhe ende kalojmë? Natyrisht, varfëria shqiptare është e përjetshme. Pra, e tejplakur… Varfëri para Pavarësisë së 1912, varfëri në kohën e Monarkisë (Leka Zogut) dhe Diktaturës-okupuese  (komuniste) Ka gati 20 vjet demokraci ne Shqiperi dhe 12 vjet qlirimi ne Kosovë  dhe varfëria totale e shqiptarëve ende s’i ka hequr “rrudhat” e saja socialekonomike.Bile bile, në disa aspekte sociale kombëtare ajo është kthyer “babai” i “varfërisë së plakur”. Mirëqenien ekonomike, shpirtërore dhe kulturë-arsimore kombëtare e opinionojnë në linja e këndvështrime të ndryshme. Asnjëherë ajo s’ka gjykimin dhe dhembjen reale. Politikat qeverisëse vetëm kanë mashtruar dhe vetëm mashtrojnë sipas refrenit “e majta… e djathta…”, ndërsa opozita ka hallin e karriges… Për të tillë “hall” ajo shfaqet me shumë fytyra e tradhti politike duke lëne menjanë unitetin nderpartiak per bashkimin e trojeve Shqiptare. Pra, një “varfëri e plakur” mbetet për shqiptarët edhe alternativat politike. Sëmundjet e kësaj varfërie janë të shumta…Dhashtë ZOTI qe partitë politike shqiptare … te vetëdijesohën ta kuptojnë te kaluaren e lavdishme te popullit per bashkim  dhe te punojnë per rregullimin e mireqenies sociale ta qrrenjosin ketë varferi te plakur te tej zgjatur ne trojet Shqiptare.

 

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close