Publikuar me datën: Thu, Apr 15th, 2010

Ulqini nuk u rindërtua si qytetet tjera të prekura nga tërmeti i vitit 1979

Ulqin, 15 prill – Ulqini dhe qytetet tjera bregdetare në Mal të Zi, 31 vjet më parë u goditën nga një termet katastrofal, i një intensiteti prej 7 ballësh sipas shkallës Merkel, nga i cili humbën jetën 102 persona si dhe u shndërruan në gërmadha 250 vendbanime.

Jusuf Lika, drejtor i Shkollës së muzikës në Ulqin kujton kohën e para 31 vitesh, i cili atëkohë ishte student në Prishtinë.

“Atëherë isha student në Prishtinë, kur dëgjuam lajmin trishtues për tërmetin katastrofal. Menjëherë jemi nisur nga Prishtina me një autobus të mbushur përplot ulqinakë, të brengosur me fatin e prindërve, të afërmve tonë dhe Ulqinit në përgjithësi”, shprehet për Kosovalive Lika.

Ai theksoi se për ta regjistruar gjendjen atëkohë, kishte marrë një aparat fotografik dhe një kamerë amatore, me ç’rast është regjistruar Ulqini i 16 prillit të vitit 1979, i shndërruar në rrënoja.

“Me vështirësi të shumta kam arritur të ruaj ato fotografi e filmime, shumë të rëndësishme për historinë e këtij qyteti. Ulqini, konkretisht Kalaja nuk është rindërtuar as sot e kësaj dite, sikur qytetet tjera të bregdetit të Malit të Zi”, theksoi Lika.

Në këtë drejtim, Ismet Karamanaga kryetar i Shoqatës “Miqtë e Kalasë”, shprehet se në Kalanë e Ulqinit ende nuk janë evituar pasojat e tërmetit katastrofal.

“Dihet mirëfilli se ky është objekt i klasit të parë të trashëgimisë sonë kulturore, 2500 vjeçare… Ndonëse kanë kaluar kaq shumë vite, ne banorët e Kalasë dhe vizituesit e shumtë të saj janë të rrezikuar nga muret e shtëpive gërmadha. Ne, si shoqatë, më kot tash një dekadë e gjysmë, vazhdimisht kërkojmë përkrahje të rehabilitimit dhe radhitjes së Kalasë në familjen UNESCO, duke e ditur vlerën e saj historike, kulturore, urbanistike, muzeale dhe turistike”, potencoi Karamanaga.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close