Publikuar me datën: Sat, Jun 11th, 2011

Tahiri: Serbia, në kundërshtim me vetveten

Pala serbe është tërhequr në elemente të ndryshme të projekt-marrëveshjeve. Madje, ka pasur raste edhe kur për propozimet e veta ka rënë në kundërshtim me vetveten, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryenegociatorja dhe zëvendëskryeministrja, Edita Tahiri.

Ajo thotë se marrëveshjet e mundshme do të jenë në formë të standardeve evropiane, që do t’i obligojnë të dyja palët. Sa u takon kritikave që kryetari i Kuvendit ka bërë në drejtim të platformës së bisedimeve, Tahiri thotë se Qeveria i ka kryer të gjitha obligimet ndaj Parlamentit.

“Në takimet që i kemi pasur përmes video-konferencës, pala serbe ka bërë tërheqje në elemente të ndryshme të këtyre projekt-marrëveshjeve. Madje, ka pasur raste që edhe për propozimet që i ka dhënë vetë, ka rënë në kundërshtim me vetveten dhe është tërhequr”, ka thënë Tahiri.

Ndërkaq, zëvendëskryeministrja dhe kryenegociatorja e Kosovës, Edita Tahiri, ka shtuar se pala e Kosovës ka shprehur mirëkuptim për atë që ata kanë nevojë për t’i studiuar tutje vendimet e tyre.

“Mirëpo, po ashtu kam kërkuar që të nxitojnë në vendimmarrje, sepse është në interes të mbarëvajtjes së dialogut që të kemi vendime ashtu siç ne, pala e Kosovës, për këto draft-marrëveshje të cilat janë në tavolinë, kemi dhënë pajtimin në parim, kemi marrë vendime dhe mbetemi seriozë në angazhimet tona për të çuar përpara dialogun dhe për të pasur zgjidhje në të mirë të qytetarëve”, ka thënë Tahiri.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close