Publikuar me datën: Fri, Jul 2nd, 2010

Tadiq thërret urgjentisht mbledhjen e Këshillit për Sigurim Kombëtar

Beograd, 2 korrik –  Agjencitë serbe të lajmeve nga Beogradi bëjnë të ditur se presidenti i Serbisë, Boris Tadiq ka thirrur me urgjencë mbledhjen e Këshillit për Sigurim Kombëtar. Ai thirri këtë mbledhje pas protestave të serbëve në Mitrovicë, të cilët po kundërshtonin hapjen e Zyrës së Qeverisë së Kosovës në Lagjen e Boshnjakëve, dhe një shpërthimi që pati për pasojë një të vdekur dhe dhjetë të plagosur. Mediat e Beogradit raportojnë se është hedhur mjet shpërthyes në mes të protestuesve, por kjo nuk është konfirmuar zyrtarisht as nga Policia e Kosovës, as ajo e EULEX-it dhe as nga KFOR-i, që po vëzhgonin situatën. 
Mediat citojnë presidentin serb të ketë kërkuar nga institucionet ndërkombëtare që të reagojnë ashpër ndaj këtij zhvillimi dhe të ruajnë rendin e ligjin, duke shtuar se “Serbia
Nuk do të reagojë në provokimet që kërcënojë të rrezikojnë stabilitetin në rajon”.
Mediat serbe njoftojnë po ashtu se janë 11 të plagosur jashtë rrezikut për jetë, nga të cilët pesë gra e gjashtë meshkuj.

Sipas medieve të Beogradit, paralajmërimi për hapjen e zyrës së Qeverisë së Kosovës në Lagjen e Boshnjakëve, që ndodhet në pjesën veriore të qytetit të Mitrovicës, ka shqetësuar serbët, të cilët kanë kërkuar të hiqet dorë prej hapjes së saj.

Ministri i ashtuquajtur për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Goran Bogdanoviq, hapjen e Zyrës së Qeverisë së Kosovës për dhënien e dokumenteve personale e ka quajtur provokim.

“Sulmi i sotshëm tregon se çdo përpjekje për realizimin e planit të Prishtinës për integrimin e pjesës veriore të Kosovës mund të ketë pasoja të pallogaritshme për paqen dhe stabilitetin”, citohet të ketë thënë Bogdanoviq.

Faleminderit për rekomandimin

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close