Publikuar me datën: Fri, Oct 21st, 2011

Shqiptarët e Luginës, kërkojnë aq sa serbët e Kosovës

Luginë e Preshevës, 21 tetor – Deputeti popullor në parlamentin serb, Riza Halimi, njëherësh dhe lider i Partisë për Veprim Demokratik, në një deklaratë dhënë për të përditshmen serbe “Pravda”, ka thënë se “ngjarjet në Kosovë gjithmonë janë reflektuar në Luginë të Preshevës, ngase Kosova është afër dhe problemet me të cilat përballemi janë të ngjashme”.

Halimi, ka thënë se shqiptarët e Luginës së Preshevës do të kërkojnë aq sa edhe do të fitojnë serbët në Kosovë.

“Në Preshevë për hapjen e shkollës së mësuesisë flitet që nga viti 2002. Ajo shkollë ende nuk është hapur. Të shohim se a do të arrihet. Ju keni në Kosovë fakultete në secilin fshat. Në Ranillug dhe Shtërpcë janë hapur moti kohë shkollat e larta”, sqaron Halimi, duke shtuar se “Para 23 vjetëve ne kemi pasur maternitetin, kurse tani ai është mbyllur. Situata në të gjitha sferat e jetës është alarmante. Nëse i krahasojmë kushtet jetësore të serbëve në Kosovë me ato të shqiptarëve në Luginë të Preshevës, atëherë shohim se këtu janë problemet shumë më të rënda”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close