Publikuar me datën: Sun, Mar 28th, 2010

SHKA “Shotë Galica” fituese e “Flakadanit të Karadakut”

Viti, 27 mars – Me mbrëmjen finale të Festivalit të SHKA-ve dhe ansambleve kulturo –artistike, në Viti, ka përfunduar manifestimi tradicional i kulturës “Flakadani i Karadakut 2010”.  Visar Demiri, drejtor për kulturë rini e sport në Viti, ka thënë se ky manifestim, i organizuar nën patronazhin e kryetarit të Vitisë dhe me mbështetje të MKRS-së, shënon një nga ngjarjet më të rëndësishme të kulturës jo vetëm në komunën e Vitisë, por edhe më gjerë. “Gjatë këtij manifestimi, brenda një jave janë organizuar një varg aktivitetesh të kulturës, duke filluar nga garat rajonale të recituesve të shkollave të mesme të pesë komunave të ndryshme të Kosovës, pastaj ora e madhe letrare me poetë e shkrimtarët më të njohur nga Kosova, Maqedonia dhe Presheva, si dhe festivali treditor gjithëkombëtar i SHKA-ve dhe ansambleve kulturo-artistike nga Shqipëria, Maqedonia, Presheva dhe Kosova”, ka thënë Demiri.
Ndërsa Ismet Sejdiu, përgjegjës për Juria profesionale e festivalit “Flakadani i Karadakut”, në përbërje prof. Rexhep Munishi, Sami Piraj dhe Alban Zuka, ka shpallur si shoqërinë më të mirë e festivalit i takoi SHKA ‘Shotë Galica” nga Drenasi. Krahas shoqërisë më të dalluar juria  ka përzgjedhur edhe fituesit e tjerë të festivalit si valltarët më autokton ku ky çmim i shkojë vëllezërve Abdyl e Fadil Ramaj, paraqitjen më të mirë skenike çmim që i shkoi shoqërive nga Shkupi etj.
Manifestimi “Flakadani i Karadakut” organizohet në shenjë nderimi të veprës së dëshmorit Nijazi Azemi – komandanit “Mjekra”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close