Publikuar me datën: Thu, Jun 24th, 2010

SHBA: Pavarësia dhe kufijtë e Kosovës të pakthyeshme

Washington, 24 qershor – Derisa Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës miraton rezoluta që pakuptimshëm janë neutrale ndaj statusit të Kosovës, Washingtoni zyrtar sërish ua bënë me dije të gjithëve se Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme dhe kufijtë e saj janë të paluajtshëm.

Kjo thuhet edhe në një kumtesë të Departmentit Amerikan të Shtetit, që jepet si reagim ndaj fjalës së ministrit të Jashtëm të Serbisë, Vuk Jeremiq, i cili në takimin e Komitetit të Përhershëm të OSBE-së në Vjenë tha se statusi i Kosovës ishte “një çështje ende e
Hapur,” bën të ditur RTK-ja.

Duke paraqitur për të satën herë qëndrimin e Washingtonit, ambasadori amerikan në OSBE, Ian Kelly me pedantëri ka thënë se ‘me Serbinë jemi pajtuar që të mos pajtohemi kur është fjala tek çështja e Kosovës.’

“Qëndrimi i qeverisë së Shteteve të Bashkuara mbetet i pandryshuar. Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme. Kufijtë e saj janë të vendosur,” ka thënë ambasadori Kelly, i cili deri në mars të këtij viti ishte zëdhënës i Departmentit të Shtetit.

Ai ka shtuar më tej se qytetarët e Kosovës kanë bërë progres të madh në forcimin e institucioneve të tyre demokratike dhe qeverisëse, një progres që i kontribuon stabilitetit në rajon.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close