Publikuar me datën: Mon, May 23rd, 2011

ShBA kundër ndarjes apo “korrigjimit të kufijve” të Kosovës

Pragë, 23 maj   – Emisari i dikurshëm amerikan për Kosovën James Dobbins, duke komentuar deklaratat kontraverse serbe për ndarjen e Kosovës, thotë se këto kundërthënie kanë të bëjnë me “zgjidhjen më të mirë të taktikës së pazarllëqeve dhe për thelbin e kësaj storje, përkatësisht të ndarjes”.
“Unë besoj se shumë politikanë serbë pajtohen se ndarja e Kosovës, e quajtur me eufemizëm ‘caktim i kufijve’ përkatësisht “korrigjimi i kufijve”, do të ishte diçka që më së shumti mund të nxirret, por këtë nuk mund ta pranojnë hapur, sepse kjo mund t’ua zvogëlonte forcën negociuese në arritjen e këtij qëllimi”, citon QIK-u deklaratën e James Dobbins për REL në gjuhën serbe, aktualisht drejtor i Qendrës së Politikës Ndërkombëtare dhe të Sigurisë në korporatën RAND.
Por sa i përket qëndrimit të SHBA-ve, po edhe më gjerë komunitetit ndërkombëtar, edhe ndarja, edhe “korrigjimi i kufijve” janë ide të papranuueshme, sidomos nëse Serbia nuk për ka qëllim që edhe vetë të ofrojë disa koncesione. Këtu shtrohet çështja nëse Serbia që po flet për ndarjen e Kosovës gjithashtu do të ishte e gatshme t’i ofrojë Kosovës një pjesë të territorit në jug ku shqiptarët përfaqësojnë shumicën si zëvendësim për territorin që eventualsht do ta merrte. Por Dobbins shtoi se SHBA-të ose Bashkimi Evropina nuk do të kundërshtonte një marrëveshje të harmonizuar ndërmjet dy palëve. “Pra shkëmbimi i territoreve, nëse arrihet marrëveshje reciproke, e jo e detyruar me forcë, apo me kërcënim të forcës, do të ishte e pranueshme”, thotë Dobbins.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close