Publikuar me datën: Sat, Feb 5th, 2011

SHBA-ja kundër një mekanizmi të veçantë për hetimin e akuzave të Martyt

Prishtinë, 5 shkurt – Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë dhënë fund idesë së propozuar nga presidenti i Serbisë, Boris Tadiq, që të krijohet një mekanizëm i veçantë për hetimin e akuzave të bëra nga senatori zviceran Dick Marty. Mesazhi amerikan i është përcjellë ministrit të Punëve të Brendshme të Serbisë, Ivica Daçiq, njëherësh zëvendëskryeministër i Qeverisë serbe. Daçiq ka qëndruar në Washington, ku ka marrë kundërshtimin e administratës amerikane për krijimin e ndonjë mekanizmi të veçantë për hetimet rreth Martyt. Kundërshtimin e ka pranuar Daçiq në komentet që i ka bërë në Washington gjatë një takimi  me gazetarët serbë atje. Daçiq ka thënë se qëllimi i Qeverisë së Serbisë nuk është ndonjë mekanizëm i veçantë, por një hetim i pavarur.
Megjithatë, zyrtari i parë amerikan që ka folur kundër kësaj ideje nuk është në Washington, por në Vjenë. Ambasadori i SHBA-së në OSBE, Caroll Fuler, duke folur në Këshillin e Përgjithshëm të kësaj organizate që po mbahet në Vjenë, ka thënë se nuk ka nevojë për ndonjë mekanizëm të veçantë, përderisa ekziston EULEX-i.
“Ka zëra që vijnë edhe nga Këshilli i Evropës, që kanë bërë thirrje për institucione të reja për këtë hetim. Kjo është e panevojshme dhe vetëm që do të vononte të vërtetën. Ne e përkrahim udhëheqjen e hetimeve nga EULEX-i, në bazë të mandatit që ka. Ne u bëjmë thirrje të gjithë të përfshirëve që të mos e përdorin këtë raport për qëllime politike dhe që të mbështesin EULEX-in” , ka thënë ambasadori amerikan.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close