Publikuar me datën: Sun, Apr 25th, 2010

Serbia s’mund t’ia bllokojë internetin Kosovës

Prishtinë, 25 prill- Përfaqësues të ofruesve të shërbimeve të internetit në Kosovë kanë thënë të shtunën se nuk janë të varur nga Serbia sa i takon shërbimit, shkruan sot Koha Ditore. Edhe në PTK, por edhe në IPKO, kanë deklaruar se për furnizues kryesorë kanë vendet e tjera fqinje.
“Qasjen në internet e kemi përmes Maqedonisë dhe Shqipërisë, kështu që nuk kemi asnjë pengesë”, ka thënë Shyqyri Haxha, kryeshef ekzekutiv në PTK. “Edhe ashtu, nuk kemi pasur qasje përmes fibrës optike që kemi me Serbinë”.
Edhe zëdhënësi i “IPKO”-s, Alban Kastrati, e ka konfirmuar të njëjtën gjë.
“Rrjeti ynë bazohet në disa platforma teknologjike dhe nuk mund të bie, pavarësisht çfarëdo kushtëzimi. ‘IPKO’ rrjetin primar e ka nga Maqedonia dhe nuk kemi lidhje me këtë fijen optike me Serbinë”, ka thënë Kastrati. “Maqedonia është një transitzonë, sepse rrjetin e marrim prej vendeve të tjera”.
Gjatë së premtes ka qarkulluar nëpër media informata se Serbia mund ta lërë Kosovën pa rrjet interneti, për shkakun që ART-ja ka shkyçur antenat e operatorëve të Serbisë në Kosovë.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close