Publikuar me datën: Thu, Sep 15th, 2011

Serbët me skenar të Krainës në Mitrovicë

Mitrovicë, 15 shtator – Grupet kriminale serbe e të përkrahur nga Qeveria e Beogradit janë duke u përgatitur për luftë në veriun e Kosovë, kanë njoftuar burime të ‘Koha Ditore’ nga një mision ndërkombëtar i vendosur në Kosovë.  Sipas këtyre burimeve shtabi i krizës në veri që përbëhet nga të ashtuquajturit, kryetar i Qarkut të Mitrovicës Radenko Nedelkoviq, shefi I MUP-it Gjorgje Dragoviq, kryetari i komunës së Mitrovicës Kërstimir Pantiq, kryetari i Zveçanit Dragisha Milloviq, ai i Zubin Potokut, Sllavisha Ristiq si dhe i Leposaviqit Branko Niniq, kanë marrë vendim që për komandant të operacioneve luftarake në veri të Kosovës ta emërojnë gjenerali Serb , Bozhidar Deliq. Deliq njihet si nëj ndër bashkëpunëtorët më të ngushtë të ish kriminelit Arkan.

Burimi më tej ka shtuar se në Kosovë gjatë 48 orët e fundit janë futur mbi 1000 pjesëtarë të policisë dhe ushtrisë së Serbisë , kryesisht oficer rezervë. Me veti këto forca kanë sjellë edhe armë gjysmë të rënda kryesisht armë që mundën të neutralizojnë mjetet e blinduara. Sipas burimi edhe skenari për vendosjen e barrikadave në rrugë është ai që, gjenerali serb, Deliq, e ka përborur në të ashtuquajturën Republika e Krainës në Kroaci. Në anën tjetër burime të gazetës nga veriu i vendit kanë njoftuar se të gjitha pikat e karburanteve në veri të Kosovës iu është ndaluar shitja e derivateve të naftës. Kjo është bërë me urdhër të shtabit serb të krizës. Disa banorë serb tani veç kanë filluar që me automjetet e tyre përmes rrugëve alternative të vijnë në jug të Mitrovicës për t’u furnizuar m karburante. Gjithashtu sipas burimet që nga e premtja pikat e karburanteve në veri do t’iu shesin  qytetarëve serbë vetëm nga 5 litra karburante për arsye të shpalljes së gjendjes së jashtëzakonshme dhe pamundësisë së futjes së derivateve të naftës në veri të vendit

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close