Publikuar me datën: Fri, May 20th, 2011

Serbët bllokuan urën në Mitrovicë

Mitrovicë, 20 maj – Biznesmenët e pjesës veriore të Mitrovicës bllokuan për disa orë urën kryesore të këtij qyteti, në shenjë proteste për arrestimin e kolegut të vet, Jevrem Panteliqit, bën të ditur RTS-ja. Bllokada u bë në mëngjes dhe pas orës dhjetë ata u shpërndanë të qetë.
Gjkatë bllokadës në urë ishin të sistemuar forcat e Policisë së Kosovës dhe të EULEX-it. Protesta e biznesmenëve kaloi pa incidente.

I ashtuquajturi kryetar i Mitrovicës, Krstimir Pantiq, i ka deklaruar Tanjugut se kjo ishte një protestë e bllokadë e tërheqjes së vërejtjes për arrestimin e biznesmenit nga Zubin Potoku, por edhe manifestim i pakënaqësisë për shkak të ndërhyrjeve të shpeshta të Njësisë speciale të Policisë së Kosovës “Rosa” në veri të Kosovës.
Pantiq tha se incidenti i djeshëm, kur pjesëtarët e “Rosës” me forcë provuan të heqin targat nga automjeti i një serbeje, me kërcënim armesh, është incident serioz dhe arsye shtesë për protestën e sotshme.
Panteliqin e arrestuan pjesëtarët e EULEX-it, në Zubin Potok, para tri ditësh, sepse nuk ka paguar për autoritetet e Kosovës akcizat dhe doganën.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close