Publikuar me datën: Wed, May 16th, 2012

Rohan: S’ka BE për Serbinë pa e njohur Kosovën

Zv.ndërmjetësuesit në negociatat për statusin e Kosovës, Albert Rohan, ka thënë se Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, pa e njohur paraprakisht shtetin e ri. Ai, në një intervistë për Rubikon në KTV, ka theksuar se kjo është e qartë për të gjitha vendet e BE-së. “Serbia nuk mund të bëhet anëtare e BE-së pa e njohur Kosovën. Ju nuk mund të bëheni anëtar i një klubi nëse nuk flisni me anëtarët e tjerë të atij klubi. Ky është një pozicion që mendoj se e kanë shumica e vendeve të Bashkimit Evropian”, ka theksuar Rohan. Ai ka nënvizuar se normalizimi i marrëdhënieve të Serbisë me Kosovën nënkupton  njohje reciproke. “Sipas meje, kjo do të thotë njohje dhe asgjë tjetër. Pse Turqia ka aq shumë probleme tashti? Sepse nuk e ka njohur Republikën e Qipros si përfaqësuese të ishullit dhe të gjithë i thonë asaj se gjersa nuk e njeh Qipron, nuk do të ketë anëtarësim në BE. Kështu që këto janë principet e qarta që i kam unë në mendje”, ka thënë zëvendësi i Presidentit Ahtisaari. Rohan, për “Rubikon, ka folur edhe për çështjen e Veriut, duke thënë se nuk duhet të ketë asnjë zgjidhje tjetër për atë pjesë, përveç asaj që parashihet me Planin e Ahtisaarit.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close