Publikuar me datën: Sun, Nov 13th, 2011

Reciprociteti tregtar me Serbinë, lypset të kushtëzohet me njohje të Kosovës

Prishtinë, 13 nëntor – Koha Ditore, shkruan sot se nëse shumica parlamentare e mbështet mocionin e ri të lëvizjes “Vetëvendosje”, i cili do të hidhet në votim ditën kur ministrja e Tregtisë, Mimoza Kusari-Lila, do të paraqitet për interpelancë në Kuvend, atëherë Qeveria e Kosovës, do të detyrohet që t’i rikthejë masat e reciprocitetit tregtar me Serbinë, derisa shteti fqinjë ta njohë formalisht Kosovën si shtet të pavarur dhe sovran.

Masat e reciprocitetit tregtar me Serbinë dhe me Bosnjë-Hercegovinën u patën vendosur me 20 korrik, mirëpo, u patën hequr pa u bërë dy muaj të plotë, si rezultat i një marrëveshjeje të arritur në Bruksel mes ekipeve negociatore të Prishtinës dhe Beogradit. Nga 16 shtatori, dita kur janë hequr këto masa, konsiderohet se në Serbi kanë hyrë fare pak mallra të Kosovës, ndërkohë që shumëfish më tepër kanë hyrë nga Serbia në Kosovë.

Për opozitën dhe një pjesë të shoqërisë civile, Qeveria është duke vazhduar pa nevojë ta zbatojë njëanshëm “marrëveshjen teknike”, pasi kështu është duke u dëmtuar ekonomia vendëse

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close