Publikuar me datën: Tue, Dec 7th, 2010

Qeveria amerikane mban të bllokuara kartmonedha të reja 100 dollarëshe

Washington, 7 dhjetor – Qeveria amerikane po mban të bllokuara më shumë se një miliard dollarë në kartmonedha të reja 100 dollarëshe, pas një problemi që ndodhi gjatë procesit të prerjes së tyre.
Banka Qendrore amerikane, e cila shtyp monedhat, fillimisht kishte në plan të hidhte në qarkullim kartmonedhën e re vitin e ardhshëm. Ato janë pjesë një programi për hedhjen në treg të kartmonedhave me elemente më të larta sigurie për të luftuar falsifikimin e tyre.
Zyrtarët thanë se 1,1 miljardë dollarë në kartmonedha 100 dollarëshe kanë patur probleme të letrës gjatë shtypjes dhe si resultat nuk kaluan me sukses kontrollin e cilësisë. Byroja Amerikane e Shtypjes së Parave, e cila prodhon letrat amerikane me vlerë, tha se nuk e kishte vërejtur problemin gjatë testimit të prodhimit dhe po përpiqet të gjej shkakun e problemit.
Nuk është e qartë se kur do të vendos qeveri hedhjen në treg të kartmonedhës se re.
Prodhimi i kartmonedhave të reja 100 dollarëshe është me kosto të lartë dhe prodhimi i një kartmonedhe të tillë kushton 12 cent.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close