Publikuar me datën: Sun, Oct 9th, 2011

Pritet qëndrim i qartë i të fortëve për veriun e Kosovës

Prishtinë, 9 tetor – Gjendja aktuale në veri të Kosovës pritet të marrë një kah tjetër ditët e ardhshme, kur shtetet perëndimore, përkrahëse të pavarësisë së Kosovës, të dalin me një qëndrim të qartë kundërte Serbisë dhe aspiratave të këtij shteti për të qenë pjesë e Unionit Evropian.

Burime të gazetës “Express”, të afërta me diplomatët perëndimorë në Prishtinë, kanë thënë se takimi është në përgatitje e sipër, derisa ende nuk dihet se në çfarë niveli do të përfaqësohen shtetet aty.

Sipas tij, qëllimi është që të ketë një bashkërendim më të madh të shteteve mbështetëse të pavarësisë së Kosovës.

Në këtë takim, partnerët amerikanë dhe evropian mendohet se do të arrijnë kompromis në disa pika, të cilat janë kryesore për tejkalimin e situatës në veri të Kosovës.

“Situata aktuale në veri është e patolerueshme. Tashmë janë pjekur kushtet për t’i thënë Serbisë se duhet t’i heqë strukturat e saj nga Kosova, nëse dëshiron të anëtarësohet në Unionin Evropian”, ka treguar burimi i gazetës, në kushte anonimiteti.

Deklaratat e fundit të kancelares gjermane, Angela Merkel, duket se i kanë dhënë një rrjedhë tjetër ngjarjeve. Ajo qartazi i ka thënë presidentit serb, Boris Tadiq, se duhet t’i largojë strukturat serbe nga Kosova. Në këtë kontekst duket se do të formulohet edhe qëndrimi i fuqive perëndimore, raporton Express.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close