Poezi

Posted By koshtovalia On Monday, January 18th, 2010 With 2 Comments

                              Ketu mund ti Postoni Poezit e juaj

 • Lutem vetem te jet mire. Cfare rendesie ka nese nuk me ka dashur? Cfare rendesie ka nese me ka lenduar. Nuk arrita kurre ta urrej, perkundrazi gjithmone e kam ruajtur kujtimin e saj qe kur dikush te me pyesi cfare eshte dashuria une te them emrin e saj. Cfare rendesie ka nese ajo do dike tjeter, nese ajo ka harruar qe ishte e para, qe per ate jepja jeten. Nuk mund ta urresh ate qe ke dashur. Nuk ka qene dashuri nese e urren. Une te pakten e kam dashur. Une lutem per ate. Lutem akoma…….

 • Muhammedit a.s.

  Errësirë ishte kudo
  Injorancë mbretëronte
  Kishte humbur çdo arsye
  Bota dritën e kërkonte.

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

  Në Mekë, n’këtë vend të bekuar
  U lind i dashuri i Perëndisë
  Muhammedi i lavdëruar
  Shpëtimtari i njerëzisë.

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

  O Muhammed o i dërguar
  Dritë dhe mëshirë për mbarë njerëzinë
  Salavate duke t’kënduar
  Falënderojmë Perëndinë

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

  Ti je dritë që kurrë nuk fikesh
  Flakadan-Udhëzim hyjnor
  N’zemrat tona gjithmonë rritesh
  N’ty gjejmë prehje përgjithmonë

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)

  Gjithmonë ishe dhe do t’mbetesh
  Ideal-Shembull për ne
  Fjalët tua kurrë nuk zbehen
  Deri sa t’ketë jetë mbi dhe.

  (Allahumme sal-li ala Muhammed
  Ja rabbi sal-li alejhi ve sel-lem)
  ***************************************************************
  ZHGJOHU RINI

  Syri gjak po më pikon

 • Urime Preshendet Uroj emisoni radio Mitrovica
  Prshendet Thellenzen Dreni Arian BAjrami Lirimi Altini qe kam ktu
  me Kang e ree tingulli 3t po shho t preramas

 • UDHTAR PA VENDMBANIM…

  Lagjes time,Nga kopshti ne kopsht,
  Lule behari leshon arome,Vetem
  nje udhtarit tlodhur e pa vendbanim
  jo,Tingujt hapave atij theshtur nuk kishin
  kuptim dhe ishin pa nota …

  Per te pranvera skishte ndikim,Prisje
  nje lajm nga dikush,E prisje shum
  e prisje mepadurim trendafilin e
  mbjellur nga dora kopshtarit ne zemer
  tij dhe shpirtit tij,Te tinglloje emri
  i nje gruaje…

  Mos te tretej kembnzbathur neper
  lule thera,Si neper balte me shikim
  lenduar pran henes ndritur,Duke e
  pritur dashurine e jetes,Kur dote
  vrapoje para syve tij,O ZOTI IM,
  Tregoja rugen deri te zemra asaj
  gruaje per cilen tretej i humbur
  dhe pa kuptim jete,Ky udhtari pa vendmbanim..

 • MUNGESA JONE….

  Dashurija jon banon ne hapsire
  mungeses se thell,Lidhur me vertete
  Rethuar me malle,Permalluar per takim,
  Ngjyrosur me frika nate,SHejuar me lote
  lindur ne shpirtra tona,Ta shoh buzqeshjen,
  Ta ndi peshperimen,Me ledhato dhe njiher
  Duar tuaja ishin aq te ndijshme,Po vetem
  tmujne sonte ne eresire tnates tbashkohen
  zemrat tona,Do ishum ringjallur si dy femi
  te dashuruar….

  Me buzqeshje tembla,NJohja ime se
  dashurohemi,Zemren time dota shpalosi
  Ne poezin time cilen doe shkruaj e ta lej
  rej jastekut tend o princi endrave te mija
  O verteta ime e embel,DHe pehlini im i
  vertete,E deri sa me gezim flas un,Ti
  buzqeshesh duke hecur dorperdore me
  gjitha frikat tona,Npritjet dhe mungesat
  tona plot mall e dashuri..

 • Poezia E Dritës
  EDHE UN DO DOJA….

  Edhe un do doja vetem te lexoja,
  DHe rej meje te sillej bota,Edhe
  un do doja tme pysin,DHe te qilem
  si lule e ndijshme..

  O fati im tshkruaj fjale ne vetmi
  ti lexosh,Ato fjal i bashkuan dy
  shpirta ne lumturi,Per ket ti asgje
  sme pyte,Por mshikove me sy
  plot melankoli jete..

  Edhe un do doja tejam e lumtur,
  Keshtu si ti,Deri sa je duke i
  lexuar keta reshta,Por kjo barre
  mbi supet e mija esht perjetshme
  Tndertoj germ per germe..

  Per ty ndertoj nje bote nga endrat,
  Pasi ti nuk din endrat ti lexosh,
  Ndertoj folen per ne te dy ku te
  strukemi,Atje ku zemrat tona qet
  mund te fshihen dhe dashurin e
  lumtur ta shijojne…

 • Poezia E Dritës
  SHPIRTI IM I VDEKUR….

  SHpirti im pa ty esht i vdekur.
  Por perseri me ty ishte,ZHytej
  ne rugicet deshkimin perjeton,
  Krijon gabimet nje pas nje
  Fjalit i kerkon vetem te ndegjoje
  kengen magjike te zemres
  Skthehej ne realitete,Bartur me
  emocijone,Menqurin e ndal,
  Ne ditarin e zemres zgjon
  gjdo fjale…..

  Ne vend se ta varos tkaluaren,
  Po edhe qe dije se ishte von,
  Po,po shum von ishte,Nuk don
  tleqitej gjerave te mesuar,Edhe
  pote ishte helmi gjakut,Ne mjerimin
  e jetes edhe meshum fundosej
  Ritmit zemres dorzohej,Muzikese
  se saje,Humbe ate mateqmuar
  Kohen per fillimin e ri….

 • oezia E Dritës
  VETVEHTJA IME…

  Ekam vetem vetvehten time,
  Si narcisi lulzuar,Si zogu krihte,
  Si bleta mjalten,Ekam vetem
  vetvehten time..

  Nuk jap,nuk ndi,Asgje nuk
  deshiroj perveq se hijen time,
  Ne ofshamen e bukur ledhatimit
  nsy,Ne zemren e jetes,Po a keto
  ikam te ndaluar un,,…

  Epo kush mund te mi mer mua
  sod,Vetvehten time ne kete qast,
  Enestermja esht e pandijshme
  epapershkruar,Vetvehtja jame
  Per ata qe mendojn se jap vehten
  time vetem me buzqeshje..

  Me shikim,Me prekje,Mbeti nje
  pjese cila ne qellim shendrohej
  Ne shpres,Ne ngrohcin,Vibrimit te
  gjakut,Cili ishte i plot i zjarte,Vetvehtja
  jam,DHe askujt tjeter,Ebartur ne endra
  Epo kush esht aji cili mund tme
  shperblen,Me trup,Me zemer,Me shpirte…

 • FATI JON I MALLKUAR…

  Mos,Mosme keqkupto tlutem,
  Kur doti ndegjosh keto fjalet
  e mija,Kur dote them duhesh
  tharosh zemren time..

  Tlutem o drita syrit tim,Kur
  mendja mos te shkon,Se tjetrin
  e dua un,Mos,mosmendo se lehte
  ekam un,Un mbetem me pikllim
  dhe vuajtje e pa ty..

  O drit,drit e syrit tim,Zemra ime
  esht thyer ne copza gjakosur,
  Perplot dhimbje merzi esht mbushur
  SHum veshtir ishte kur dikush vuan
  DHe me sinqeritet dashuron,Jo,jo
  oj drita syrit tim nuk te fajsoj as ty
  po as vehten,E fajsoj fatin ton te mallkuar..

 • Anora Lajmora
  DASHURIJA IME NDAJ TEJE..

  Nuk di as vet qndodhi me ne te dy,
  o shpirt drite e syve tmi,e perse
  perse u ndam,as vet nuk di perse
  o perse apo ishte mekate qe te deshta
  aq shum,a ishte mekat qe te doja aq
  teper,e tash,tash para teje e perulur
  ri pres denimin per dashurin qe pata
  per ty.

  Eh qme vravi dashurija,me vravi kjo
  ndamje e padeshiruar,mos val dashurija
  madhe vravi ate mate qmuar qe kisha
  nga ti ate rini padjallzuar,ate shqkelqim
  cili flisje pa fol me goje,TE DUA jeta ime
  tash gjdo dite un qaj me lot, syri nga
  lot ishte vrebuar,buza meesht thare se
  stekamty ate buze per tma shijuar..

  gjdo dite kerkoj shkas perse u ndam
  te kisha si hajmali,e ti ti me lendove
  as nuk gabova as sdoja te largohem
  vetem mekat ishte qe te doja prore
  nese me thojn se mekate esht ty te
  dua ma mir un te vdisja se tjetoj matej
  pa ty.zemra me esht tha,o perese
  perse smund te shof,me thuaj vetem
  nje fjale pse me le tqaj dhe tlenduar
  se pa ty bota ime esht renuar ska
  kuptim as bukuri jeta pa ty,o dashurija ime..

 • DOTA VJEDHI LULEN….

  GJithav deshirav dot ju them nje
  pershendetje dhe mendimeve zgjuar,
  Per mua dhe syve cilat nder qerpikun
  e gjumosur endrojne mua,DHe gjdo
  krijesese vetmuar engjujve gjumosur
  Krihet ju palosi,Pendet e bardha mbi
  trupin tend palosi un..

  GJitha dashurive gjumosur kohen ju
  shkurtoj,Per lumturi me nuk mendoj
  As per veti,Sonte gjithave mendimet
  i urdhoj te ndalen fotografin e bukur
  ta lejn per fund,Se nuk di qfar fotografije
  do jet ne vazhdim,Por nje gje dije ti
  Se kur se deshta vehten ne ate kuptim
  Si e dua sod vehten…

  DHe para teje kur su ndala,Edija se
  dote shtroj dhimbje,GJdo mundi im
  vetmise se trishte,DHe gjdo mendimit
  tkeq ne mbrendin time qe linde,E sa
  doja buza jote tme peshperite,Qe ende
  me dojneDHe tfrikohem se gjitha dote
  kalojne,Sikur se kaluan,DHe ne endrat
  varosur doti gjuaj gjitha cilat me kujtojn
  ne ty…

  Un shum mir e di se shum dote qaj,
  po,po do qaj si e mbare,SHum dote vuaj
  DHe kur sdote te dashuroj sikur tash ty
  qe te dua,SHum mir dija se ti ishe shpresa
  ime e fundit,Sa do doja ket zemer tkrisur
  ta ndali,Ashtu qe mos ti numroj ditet kur me
  kur dote vish te un,Emos te kthehem piklluar
  pate parre,Do deshiroja sonte fryma
  lehte tma bije peshperimen tende,Ofshamet
  tuaja gjersa i lexon vargjet e mija…

  Flej,flej i qet o ti zemra ime,GJdo ender
  bere njet per mua,Esht koha te endrosh,
  Se ne realitet nuk dote me sheh kur,
  dote vijne,Ti nuk mund te kundershton
  edhe nje ender me radhe,Ate endren e
  bukur ne cilen do jam un,Dote vije dite
  kur dote dal para teje,DHe me buzen time

 • DY ZOGJ TE DASHURUAR…

  Ftyren tende ndritur shof ne agimin
  e hershum,Me reze djellit ngrohta
  trupi yte nje buri si zgjohej nga gjumi
  mengjezit te bukur,Te shikoj me sy
  mbylur dhe pa fjale,Me buzen time
  shpirtin tend ledhatoj un….

  Ezgjuar endroj si ta dergoj diten,
  Si i ndaj mendimet e mija me ty
  ne zdritje agimit hershum,Trupi me
  nxit tjetoja edhe nje dite,THell ne
  shpirt ndjej,Se me ty un me nuk
  jam vetvehtja..

  Trupin tend pervlues ledhatoj te
  gjumosur,Me duar te ftofta cilat i
  ngjajn te vdekurit,Me guxim ndisem
  tbej nje mekate,Ne te dy tshendroj

 • Schreibe einen Kommentar …

  Optionen
  Kendell Lajmora
  DASHURIJA MORI FUND…

  Edhe ket nat duart e ftofta
  prisnin eresiren e nates,Endren
  si gjdo nate,Nqarqafe filizta pikllimi
  me shoqeron,Un nuk dija a dote
  zdriten agimet diteve ne vazhdim,
  Apo fundin e dashurise tende,Sonte
  vdekja dote feston…

  Edhe ket nat trupi im ishte lodhur,
  SHtrir ne shtratin perplot lotesh nga
  syri,Qrqafet moren ngjyren e himte
  Ashtu sikur ishte ber dhe shpirti im,
  Ntardhmen time nuk shof drite,se
  asgje un me nuk dija per ate njeri..

  Edhe ne ket mesnate zemra vdes,
  Edhe ket nat vargjet e mija vdesin
  Sebashku me trupin tim,Fjalet zhduken
  nemes enders dhe imbisit te thell
  SHtangur ne cepin fundosjes se dashurise
  Me nuk shof as fleten e bardhe,Po
  as germat,Dashurija jon e flakur
  mori fund…..

  @BY..LAJMORA…

 • Anora Lajmora
  NDALU MOS SHKO…

  Ndalu mos,mosshko ende kam disa
  fjale per ty,Jan tshkeputura nga
  livadhet mendimeve tharuar,Ku e
  prisnin shkuarjen tende..

  E tash,Eh tash deshirojn me veti ti
  maresh ti,Ne boten tende tre,Ti shum
  mir din se nje dit kur i mbulojn fijet
  e barite dote me kthen bash aty..

  Ketu ne kodrinen deshirve tona,
  GJitha ato deshirat cilat i donim ne
  qaste te lumtura ndalu mos shko,
  Kam ende ndonje buzqeshje ruajtur
  per ty…

  Ti je aji cili me mesoj te qeshi edhe
  ather kur shpirti qaje,Me mesoje dhimbjen
  me mask dhe vello ti mbuloja,E tash ate
  vello dota fali ty,Dote duhej,Po po dote
  duhej ty…

  Kur nje dit rasisht dote kalosh lagjes
  tone,Me ate vello mshefe pikllimin tend
  Pikllimin per nje gje,Qe kishte mujt te
  ishte.DHe ndalu,Nuk ke nevoj te shkosh.
  ne ndonje bote te re un dote shkoj dhe
  kur per mostu kthyer….

 • KRIJUAR NGA MALLI…

  Athua a je bash ti i krijuar nga malli im,
  Erdhe te kjo grua teper e lenduar,Athua
  a ishin ato fjal te renda nga ti se mi fole,
  E tash ilaq vehtes smuj i gjej dote,DHe si
  mund te dridhem nga ethet kur ne mbrendin
  time flak e ndezur ishte,Ato eresiret e
  kaltra shqetsimit neper cilat ti kalove
  ipadukshum…

  Po se qe un dote pranoj,Bukurija virgjer
  me nje qast me perqafoj,Edhe pse zemren
  ngroht dhe tkuqe ne copza timta theve ti,
  Por un perseri nga hiri linda,Qijelli kalter
  djepi im ishte,Kuptova se fati im neper
  damaret e mija ti ishe ter kohen o dashurija
  ime qmuar..

  O eja,Eja ri me mua,Palosmi duart ta
  bej nje lutje,DHe gjitha botat qe endroja
  te fundosen ne syte e tu,Nese ti perseri
  pa lamtumir shkon,Lotet ingji vet dote
  rrijedhin,Kur dote lulzon heshtja,SHkelqimi
  dote shkrihej para nates se shpejt.se ti je
  i krijuar nga malli im..

 • DY TRI DASHURI..

  Sonte dote endroj,Dote endroj
  dy tri dashuri,Ndoshta dhe ty dote
  gjej ne ndonje ender,DHe di se po
  Athua qka dote me thuash,Ndoshta
  nje gje cilen deri metani nuk ndjeva..

  Fjale penndimi apo ngushllimi,
  Ndoshta dote pranosh se ti vertet
  ende me doje,Un ty sigurt po,Ndoshta
  dote thuash se ke gabuar,Se nje
  shqetsim i trisht te qoj te tjetra femer
  E un dote jam e knaqur se mund te
  shof nganjiher….

  Ete ndegjoj si me thua ende te dua,
  Sikur nuk kan kaluar gjitha,Se ajo
  flaka zjarte ende sishte shuar ne zemer,
  Cilen dikur ti e ndeze dhe e le flaka
  ta djeg ket zemer e cila e beri shkrumb
  dhe hi.Por sonte dote enderoj dy tri dashuri
  ne ndonje ender dote jesh ndoshta dhe ti..

 • Kristaq Gushi

  Tema shume e bukur
  kur dy zemra fluturojne, shpirtrat shkrihen ne nje. Paragjykimet dhe njerez kunder kesaj dashurie, sa me larg, lumturise se dy engjejve. Emrira eshte qe te te kemi kosesunin familjare, por kur familja ska te frejt, rinia te ngrej cerdhen e vete te jeteses.
  Flm zonja Drita per kete teme.

  S E S U A L E …

  Jeta, cikl i lindjes e perëndimit,
  Lind, rritet, zgjohet, dashurohet.
  Jeta na lë në një rrugë të hapur,
  Dashurohemi, dashuria sa vuan…

  Vite e vite, kam streh sytë e saj
  Edhe sot sesuale, ka plot sharm…
  Vajëza sy jeshile, sa dritë mban,
  Jeta është një cikl, brënda ciklit…

  Frymëmarrje dhe pse rrugëkryq,
  Pse drejtime të kundërt morrëm?
  Për mua bota është e bukur, po,
  Lindi embrionin e dashurisë sonë…

  Është egzistenca, ëmbëlsi mjalti,
  Syri që mua më ka vrarë gjumin…
  Ikur, marr ëndërrimin e rri zgjuar,
  Imazhi i saj shqëron këtë udhëtim…

  9 SHKURT 2013, ORA 21:10’.
  Nga Kristaq Gushi
  Shqiperi

 • Kristaq Gushi

  Zonja Drita Kluna
  Si ne mbrti SMS ime pershendetese,
  Gjithsesi shume suksese ne kete emisionte dyte qe moderohet
  kaq mire nga ty.
  E PËRTYP DHIMBJEN …

  Dhe sot përtyp dhimbjen,
  Se nuk pështy pijen që pi.
  E njoh e rërë ku shtrihem,
  Ku edhe kujtesa, humbet…

  Sytë, duken dhe nga larg,
  S’humbet fillesa, ëndërr,
  Nëse reja mbulon hënën,
  Historit e vjetëra, veniten…!

  12 PRILL 2013, ORA 12:20’.
  Kristaq Gushi
  Poet
  Shqiperi

 • Kristaq Gushi

  KOHA JONË … ! Nga Kristaq Gushi, Poeti nga Shqiperia

  Ti mbrërtheve vëmwndjen time,
  E tëroqe dhunëshëm, pëlqimin.

  Sot indiferente, harruar aty larg,
  S’e mendove vuajtjen torturuse…

  Nuk doja një muzw të dashurisë,
  E sot kohën tonë, dot s’e ndaloj…

  3 MARS 2013, ORA 10:45’.

 • VJERSHA PER POLITIKANET TANE XHAKETAT E VJETRA

  Kjo s’qe parë gjëkund
  Kodoshët në krye
  Populli në fund!

  U këndua prapë
  Ajo këngë e rrallë:
  “Populli në bisht
  Partia në ballë!”

  Një nga një në popull
  Po vinin gjëmimet
  U tretën paratë
  U ngritën çmimet!

  Qeveri hibritja
  Shpalosi talentin
  E së pari rriti
  Bukën dhe korentin!

  Për çdo ditë që shkonte
  Rriste nga një gjë
  Ky biçim pisllëku
  Një mullar u bë!

  Kaq të shpejtë krizën
  Kush e kish pandehur
  Njerzit ecnin rrugës
  Njëlloj si të dehur!

  Njëlloj si të dehur
  Dhe flisnin me vete
  Mbi jetën e tyre
  Po binin rrëmete!

  Po binin rrëmete
  Ngjeshur e më ngjeshur
  Porse Qeveria
  Dilte fort e qeshur!

  Dilte fort e qeshur
  Dhe pse ish’ përtokè
  Dhe na numuronte
  Me qindra e me okè

  Me qindra suksese
  Si dje edhe sot
  Po ne s’kishim sy.?
  S’i shikonim dot!.?

  S’i shikonim dot
  Ato mrekullira
  Se ca kohë na mbyti
  Edhe errësira!

  Edhe errësira
  Na kujtoi mesjetën
  Më të zezë se aq
  S’mund ta bënte jetën!

  Vajtonte bilbili
  Borigë më borigë:
  “Ç’na bëre Fatos
  Tu bëftë në grykë!”

  T’u bëftë në grykë
  Dhe pafsh kiametin
  Në ç’duar të zeza
  Dorëzove pushtetin!

  Në ç’duar të zeza
  Në ç’koka idiote
  Dhjetë herë më mirë
  Ishte koha jote!

  Dhjetë herë më e mirë
  Më e mirë dhe pikë
  Ç’pate që na ike
  T’u bëftë në grykë!

  Ç’fill i keq të lidhi
  Me shokun Sali
  Se ti ike vetë
  S’të ndoqi njeri!

  Ç’pate që na çove
  Në një shkretëtirë
  Se ti dhe në gjumë
  Qeveris më mirë!

  Ç’pate që na prure
  Sërish të këqinjtë
  Se ne mirë i njihnim
  Që të gjithë Salinjtë!

  Që të gjithë Salinjtë
  I kishim ujdisur
  Dhe ‘u erdhi dita
  Për të qeverisur!

  Se u kishin rënë
  Dhe brekë dhe oshkure
  Po, ti Nano djali
  Në pushtet i prure!

  Në pushtet i prure
  Po nuk të shpërblyen
  Ti e mbajte fjalën
  Ata të gënjyen!

  Ata të gënjyen
  Siç e kanë zanatin
  Po ti prapë e mbajte
  Dymbëdhjetë sahatin!

  Po ti prapë e mbajte
  Dymbëdhjetë sahatin
  Veç me Edi Ramën
  E ke ti inotin!

  Veç me Edi Ramën
  E shkrive talentin
  Për inat të tij
  Zgjodhe Presidentin!

  Ndaj dhe zullumin
  Shumë e ke trashur
  Po dhe budallenjtë o SAL
  Ty stë kan dashur!

  NE VASHDIM PA NDERPRERJE NGA ADRIAN HAJDINAJ

  Se SALI BERISHA
  Për pakëz karrike
  Shpik e nxjerr çdo ditë
  Gënjeshtra epike!..

  Edhe librin “Gines”
  Ai e kalon
  Mjerë kush i shkon mbrapa
  Mjerë kush i beson!..

  Unë që ja kuptova
  Rengjet dhe hiletë
  Ika nga ajo vathe
  I thashë “TE KAM DHJERE “!…

  Ika nga ajo vathe
  Jo për punë inati
  Po aty sundon
  Djalli dhe Lugati!…

  Ika nga ajo vathe
  Me turr të veriut
  Se aty kish ardhur
  ZHOZI i e Saliut!…

  Kishim një të marrë
  Atje tek Bashkia
  As cak, as kufi
  Ky ish ED PULARIA !…

  Kemi një të shkarë
  Quhet Edi Rama
  Bashkin me dhun ja moren
  Dhe e nxoren tek LANA …

  Eh, mor SAL BERISHA
  Çke që më ngacmon
  Ku e di Obama
  Që ti ekziston!…

  Obama ‘fitoi
  S’fitoi nga askushi
  Por nga mireqenia
  Që solli Xhorxh Bushi!…

  Ndaj ndikimi yt
  Është sa i një mize
  Obama fitoi
  JO me vota krize!…

  Qe kur Amerika
  Ka krizë si tani
  S’pyet nëse je
  I bardhë a i zi!…

  S’pyet nëse je
  Elefant a mizë
  Do vetëm te nxjerrësh
  Ti veten nga ajo krizë!…

  Dhe ty Edvin djali
  Po të ndihmon fati
  Me krizën që kemi
  Pushteti është gati!…

  Është dorëzuar krejt
  Ky taborë kusarësh
  Për çudi! Pushtetin
  Ti kë frikë ta marrësh!…

  Ti ke frikë ta marrësh
  Or të keqen lala
  Se nuk mbush dot gropën
  Që ka hapur Sala!…

  T’i ke frikë ta marrësh
  Se bytha s’ta mban
  Ndaj dhe me ndërgjegje
  Të majtën përçan!…

  Se ke frika ta marrësh
  Se nuk do andralla
  Gjashte vjet me rradhë
  SALA me prralla!..

  Na ngopi me prralla
  ky KODOSHI SALA
  sa ske si e kap
  me ZHOZIN dalin per ngjala..

  Ndaj bëjë një LOJE
  Qe e di ti vetë
  ndaj dhe me SHKODRANET
  TERSEZITI voten merua fute ne xhep

  —-NE VASHDIM PA NDERPRERJE NGA ADRIAN HAJDINAJ

  .
  Kam bërë mijra herë
  Po sot s’bëj shaka
  Si mijra të tjerë
  Mbeta pa para!..

  Sali shakatori
  Del e bën shaka
  Po paraja humbi
  Po para nuk ka!..

  Po paraja humbi
  Ka ikur për lesh
  Sali shakatori
  Qesh dhe vetëm qesh!..

  Thotë se kemi bërë
  Hapa të mëdha
  Po e dinë të tërë
  Se para nuk ka!..

  Ky Saliu ynë
  Di e bën shaka
  Hapa s’mund të ketë
  Kur nuk ka para!..

  Socialistët tanë
  Zanatin e dinin
  Se merrnin për vete
  Po dhe ne na linin!.
  .
  Kur ishte Fatosi
  Po më tepër Meta
  Si grua me barrë
  Na rrinte kuleta!..

  Po tani kuletat
  Nuk na duhen fare
  Se humbën të shkretat
  Se nuk ka më pare!..

  Sepse demokratët
  Të grijnë në mokërr
  Të gjitha për vete
  Dhe për ne s’lënë kokërr!..

  Plastë ai që thotë
  Se janë Hajdutë
  Vetëm se qëlluan
  Ca si shumë Makutë!..

  Vetëm se qëlluan
  Ca si shumë Makutë
  Për vete të gjitha
  Për neve një mutë!..

  Ndaj në ato rripa
  Ndaj në ato maja
  Lekut, more lekut,
  I ka rënë damllaja!..

  Lekut, more lekut,
  I është shuar fara
  Po Saliu qesh,
  Edhe bën te tilla shakara!..

  Këtu o shok ne ALBANIA
  Kokën thyen miu
  Po ne u mësuam
  Të na rrojë Saliu!..

  NE VASHDIM PA NDERPRERJE NGA ADRIAN HAJDINAJ

  Hap televizorin, lajme Shqipërije:
  „Qeveri e tjerrur me lesh Mafije!“
  Nis lexoj gazetat, e gjith globit mbarë:
  Bir Selman i nënës, kë të qaj më parë?

  Bijen qeveritë në çdo anë të globit
  Veç në Shqipëri kodoshat e kombit,
  hypin edhe zbresin, i vërsulen „thelës“
  Vendit po ia fusin, krejt si Kau Pelës

  A nuk të mjaftuan njëqindmijë akuza?
  Thirri mëndjes Edvin, se na plasi buza!
  Dil nga Zyra tënde, merri Sheshet prapë.
  Të tjerët bymehen, ti tkurresh në vapë

  Mblidhet parlamenti, bëhen aleanca
  SALA vjedh Atdheun, Edi rruan planca!
  Hiç mos u mërzitni, vëllezër shqipëtar
  Këndoni refrenin: „Kë të qaj më parë!?“

  Ku je moj ZHOZEFIN , „që rrahe dybekun“
  Nder i madh për neve – u beje dhe BYREKUN !…
  deri ne MUSHAN nen SHKODRA u myt
  Teze ZHOZEFIN c ke qe spo na PYT .

  opinionisti adrian hajdinaj

  8:28 PM 08/14/2012
  tiran albania

 • gresa

  dimni neper fush e neper male fryn mrali me stuhi o mral at frym ndale ndal ti akll mos me ngri ket ik gjak strk i shkreti pplak

 • Mos me thirr ma kurr

  Mos me thuj lamtumir nese une shkoji

  Mos me thirr ma ne èmèr se nuk te degjoji

  Mos mi kujto ditet kur isha me ty harroji

  Mos me thuj jeta ime ishe dhe do mbetesh ti

  Mos te lutem mos me le te iku ne perjetsi

  Mos me ndal me fjale te embel per te me helmua

  Mos me thuaj ma shpirti im une vetem ty te du.

  Mos te lutem harroji te gjitha kujtimet me mua

  Mos me thuaj vetm per fund se ende te dua.

  Mos te lutem mos me vraji me le te shkoji e qet

  Mos me shkoji moti ket fjal tuj e perserit

  Mos se jam nda nga ti por kurr sdo te shof drit.

  Mos me eja tek varri me lot tuj qa si femiji.

  Mos me rendo token se dua te pushoji ne qetsi.

  Shqipe Hasaj

 • Lulash Brigja

  Pa semafor

  Isha në kryqëzimin e moshave
  kur u takuam në një kryqezim
  pak para se të kryqëzohej
  dita dhe nata

  I kryqëzuam duart
  dhe shikimet
  të kryqëzuara mbetën
  mendimet

  Këmbëkryq është ulur
  portreti i saj
  në kryqëzim të ëndrrës
  dhe realitetit

  E kaloj jetën çdo ditë
  duke kryqëzuar
  deshirat dhe mundësitë

  Në kryqëzim isha dhe mbeta
  kryqëzim pa semafor
  kështu është jeta .????
  @L.B

 • Lulash Brigja

  KONTRAST …….. .!!!!!!!!!!!!!!!!
  KONTRAST

  Kam filluar të flas me vete
  kur shoh se si
  nata përqesh terrin e dites
  e dita lakmin dritën e natës
  Se di ??
  Se di , por kur shoh se tradhtia
  flet nga tempulli i dashurisë
  e dashuria bredh rrugëvë të harresës .
  Më vjen të bërtas !!
  por vetëm flas me vete !!!!!

  Kur shoh se jeta shoqërohet
  pa aspak mëdyshje me vdekjen ,
  e vdekja nuk dëshiron
  të kthehet në ketë jete ……

  Mërzitem më të vërtetë
  dhe filloj të them me vete;
  O Zot i madh :
  Si e bërë lëmsh këtë botë ???
  ku gjërat normale duken si çudi ..
  dhe extremet puthen me çdo njeri !!!!

  @l.b 2012

 • Lulash Brigja

  JAM SHQIPTAR…!!

  Po më holle në zjarr
  bëhem flake !!
  e vete nuk shuhem pa të djeg ty

  Po më holle në det
  bëhem dallge e nuk mbytem…
  pa të fundosur ty

  Po më le mbi toke
  fluturoj n’hava
  sepse nena ime Shqipe emrin e ka

  po më fute nën dhe
  dije se jam gjalle
  sepse gjaku i t’ pareve këtu bëhet ar ???

  I ri ndoshta te dukem
  por unë jam plakush
  jam n’ keto troje më heret se askush !!!

  Në det e në toke
  në qiell e në dhe ..??
  Jam zot i kesaj toke e këtu me ke ????

  @L.BRIGJA 2012

 • Lori nga austri

  sdi qfar ndjenje e keqe me ndodh mua nje person vdes per mua po un sdi a ta dua pyes zemren ajo stregon pyes veten por prap ndaloj mendoj e kujtoj qdo nat qaj her gezohem her pikllohem dua te ndryshoj sdi ku e kam fatin kue kam dashurin kok
  a me esht mbushur me plot simpati sdi a te gezohem a te vajtoj sdi a te vdes a te jetoj shkollen e mbarova ka edhe disa muaj nje djal i klases vuan per mua edhe pse me dhimbet por sdi qka ti bej se zemra ime se dashuron :s ohhh zot i dashur lutem shpesh pse jetoj pse ket jet ma dhe mu kur spo muj me gezu tregom nga te shkoj qka te bej si jeten time ta jetoj si endrrat e mia ti plotesoj me trego se dua te vdes se sdi qfar vuajtje po perjetoj qe smuj me pershkru me fjal :s:s kush me jep pergjigjje e peshendes nga zemra se qdo njeru ka nevoj per keshilla nga miqt e shokt pershendetje nga Sugarica Deqani ….. :'(

 • Lori nga Austria

  Nga zemra e dashuruar fillon gjelozia nga zemra e trazuar prishet dhe shoqeria nga malli per dashni per askend smendon e kurr nuk harron se shoqja e donn kurr si bjen ndermend se dikush e donn osht diku ni shoqe qe per te jeton Per dashni shum zemra po lendohen ishalla e koptojn qe nuk ja vlen me gjelozu e pa shoqen kishem ma te mir jeten me jetuu….?.:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
  ::::::::::::::::::shum me besu dijeni qe keni mu pendu nuk e them nga mendja po e them nga zemra e di nga vetmija se ma ka rras shoqnija me ka lendu thell ne shpirt e bohet kishem nuk e din per ni dashur me la e kurr si ra mend se qa me tha me ka lendu shoqja me e mir e as qe u lodh qe i thash lamtumir nejse per veti e ka ajo jeten e vazhdon ishalla dashnia e tyre per jet jeton …Ishalla ka jet ka edhe lumtumir ishalla ska vujtje ka veq harmoni hiq shoqja jem per mu mos mendo se mirr mki lon e thell mki lendu se me te vertet sem kishe BESU tash nje gje ju them mos beso me shoqeri kur mos harron se ata slodhen per ty te lojn ne rrug shpinden ta kthejn e qa ndodh me ty si intereson e qeshtu ….. jeten e vazhdon?

 • SUELA KATANJA

  EMOCION

  EMOCION NDJEN ZEMRA
  TUJ NIGJU ILAHI
  TEK RADIO ZERI I MITROVICES
  PO NA JEP KNAQSI

  EMRIN E MUHAMEDIT DEGJOJ
  EMOCION MUA ME KRIJON
  TE FALEMI O ALLHAH
  PER JETEN QE NA E DHE SI DHURAT

  BUKUR TUJ NIGJU ILAHI
  E TUJ KRIJU POEZI
  ZEMRA SHUME ME RRAH
  SE PER MEDRESEN NDJEJ MALL

  LUM ZOTI QE U JEP MUNDESI
  RAMAZANIN ME AGJERU
  ZOTIN E ADHUROJNE
  E ME MIRESI ZOTI ATA I MBRON

  20 – 7 – 2012

 • SUELA KATANJA

  ME FAT RAMAZANI

  Faleminderit allah per jeten qe na dhe
  falenderimet per udhezimet qe na jep
  te qofshim fal ne kete dynja
  me emrin tend bejme DUA

  Faleminderit per cdo gje ne jete
  faleminderit per besimin tend
  na jep miresi ne kete bote
  lum kush zotin adhuron

  Me fat qofte ramazani
  mbare popullit mysliman
  lum kush agjeron
  gzon vehten e zotin adhuron

  falenderimi te takon veq ty
  o i shtrejti allahu jone
  lai e lai e iladhah
  o i mrekullueshmi kuran .

  19-7-2012 suela

 • Florina

  Nje cikel poezish nga nxenesja Florina Gojani,kl.
  V/2.shk.fill.”Ismet Rraci”-Kline

  KOSOVA

  Kosova e lire
  Kosova krenare
  Me shekuj e pritem
  Pavaresine shqiptare.

  Kosova ka nje mbrojtje
  FSK eshte emri I saj
  Gjakun atdheut
  Ia ka fale.

  Per cdo dite po ndertohet
  Shteti I rip o forcohet
  Po nderton ardhmerine
  Qe rinia ta gezon lirine.

  ATDHEU IM

  Atdheun tim,
  Une shume e dua
  Edhe pse I vogel
  Ka vlere per mua.

  Aty fillova te flas
  Ne djepin e tij kam fjete
  Aty fillova te eci
  Atdheun e dua sa timen jete.

  GJYSHI IM

  Kisha nje gjysh qe shume e doja
  Gabimet qe beja I permiresoja
  Se ai kurre nuk me linte
  Qe une te gaboja.

  Sa nisesha per shkolle
  Une e perqafoja
  Se malli me rritej
  Qe as vet nuk e mendoja.

  Gjyshi im I dashur
  Te kujtoj ne cdo hap
  Se me fale shume dashuri
  Kurre s`bere mekat.

  Ishe nje bemires I madh
  Siq ishte Nena Tereze.
  Emrin tend o gjysh I dashur
  S`do ta harrojne shume breza.

  MESUESES SIME

  Mesuesja ime e dashur
  Nuk gjeje fjale per ty
  Me dhe shume edukate
  Dhe sume dituri.

  Kur nisem per ne shkolle
  Nisem me gezim
  Per dashurine qe kam per ty
  Dua te hidhem ne perqafim.

  Me ty mesova shume gjera
  Me ty fitova diturine
  Me aftesite qe m`I dhe
  Do ta ndertoje edhe ardhmerine.

  Do te vije nje kohe
  Kur te theme lamtumire
  Por gjithmone emrin tend
  Do ta kujtoj me shume deshire.

  Autorja e ketyre poezive eshte

  Florina Gojani,nx.kl.V/2.sh.f.”I.Rraci”-Kline

 • hysen

  LAMTUMIRE ZVICER SE ATDHEU PO ME THIRRE

  Atehere kur sundimi jugosllave kerkonte vetem gjak shqiptari per te pire si shtriga plake,Hajzer Citaku,i kaloj malet ,bjeshket,lugjet e luginat kembe dhe strehoj vehten ne Zvicer.Por kur filloj lufta ne Kosove,ai duke degjuar e pare neper Tv,i tha Zvicres:-“Lamtumire Zvicer se atdheu po me thirre”!Erdhi djaloshi dhe iu bashkangjite ushtrise kosovare duke mos kursyer jeten sepse jeten duhet dhene per atdhe e ai iden e kishte bashkimin e trojeve shqiptare.Pas mbarimit te luftes se Kosoves,ai nuk u pajtonte as me ate cka ndodhte ne Maqedoni,edhe atje iu shkoj shqiptareve ne ndihme.Pas mbarimit te luftes ne Maqedoni,ai i etur te vdes apo te cliroj dhe t`i bashkoj te gjitha trevat shqiptare nuk u ndale,duke qene ne lufte ne Presheve,Bujanovc,Medvegje gjer sa mbrrini marreveshja paqesore.Kur u kthyer ne shtepi tek familja vet,u ndale ne Kosove sepse punen ne Zvicer kishte humbe,kerkoj vite te tera nje punesim por askushi nuk i afroj asgje keti luftetari qe ishte kudo qe e thirrte cdo pellembe e tokes shqiptare per clirim apo vdekje.Ky luftetar i perjetoj te gjitha luftrat,per dashurine qe kishte ndaj cdo grimce dheu te trojeve shqiptare,qe t`i bashkoj,qe t`i cliroj,por ne shtatot te vitit 2011,ndrroj jete dhe para se te vdiste tha:-Sa kenaqesi eshte te vdes njeriu ne atdhe,dhe dheu i atdheut me te mbuluar!Luftetari i la pas vedi 2 djeme e 3 vajza.Sa ishte gjalle Hajzeri,i tha vajzes se madhe Besartes:-“Bija ime studio dhe beru mesuese e popullit,se cdo gje mundet me vdeke,por populli jeton,e ti beru mesuese e popullit”!Sot bija e luftetarit eshte studente e vitit te fundit ne fakultetin e edukimit,por e ka tronditur thelle ne shpirt vdekja e babajt te vet sepse ai dhe kjo e ka deshte babajne,Besarta.Sa eshte ne ligjerata lotet e saja pikojne mbi fletoren e shenimeve,dhe ofshama e saje shpirterore e permallon edhe sallen e degjimit te fakultetit.besarta nuk beson qe babaj i ka vdeke sepse neper te gjitha luftrat ka qene e nuk ka vdeke,perse te vdes tani,perse,nuk me priti qe ta kryej fakultetin dhe pagen e pare time ta shijoj!?Babin dota gjej ne shtepi,jo,jo babaj nuk me ka vdek!-thote sahere niset per vikend per shtepi.Xeli shume me mungon,por bija e jote kurre sa te jam gjalle nuk te harron….Hysendrenica.

 • linda

  shumeeeee bukur vazhdoni keshtu………

 • Të gjithë me nga një kioskë … virtuale.!

  By adrian hajdinaj · 04/15/2012 ·
  Mendime · Tagged: faqet, google adsense, kioskat virtuale, perfitimet, pictures, reklamat, shqiptare

  U kujova te kthehesha dhe un kesaj radhe ne ALBANIA e të takoja ata pak te afert qe me kishin mbetur dhe si gjithmonë mezi prisja të vëreja ndryshimet e atjeshme mbas nji perjudhe gati 1 DEKADE . Nuk po ndalem kësaj rradhe tek sheshi Skënderbej dhe “Kioska artistike” që kishte ngritur kryetari i bashkisë për të treguar se nga erdhëm dhe ku mund të shkonim (për dreq ajo kioskë ishte vendosur në të njëjtin shesh të amortizuar ku po ai kryetar bashkie e mori me VJEDHJE voten e qytetarit te TIRANES ,dhe kur genjen mu në zemër të Tiranës, na vjen peshtir te kalojme nga BASHKIA e mu aty ne ate kodin te ndertuar nga ARKITEKTET ITALIAN te lind imazhi i kryeqytetit tonë).
  .
  NE cdo sec ruge Kioske ne Tirane

  Kioske te pafundme necdo cep te Tiranes duken si ato PUCRAT e adolishenteve te shpifura … pervec rugeve te prishura TR qe i prishi tanku i gardes ne 1998 na ishin shtuar dhe KIOSKAT ptuuu

  Sidoqoftë nuk po marr mundimin të shkruaj për politikanë shterpë, por për një tjetër ide që ka lidhje më shumë me natyrën e blogut (hm, informatika). Është e vertetë që kur kthehesh në atdhe pas një kohe të gjatë pret të shohësh si është zhvilluar shoqëria dhe ekonomia, si paramendojnë njerëzit të ardhmen, fitimin dhe humbjen. Shoqëria shqiptare ka një tendencë të lehtë studimi nga ana ekonomike.

  Ekonomia për hir të një kulture mos-rrespekti ndaj punëdhënësit (kulturë e trashëguar nga komunizmi dhe post-komunizmi) lidhet drejtpërdrejtë me “Kap ça të kapësh” (ose kçk, siç ma shpjegoi një miku im dikur). Kështu, dikur ne e pamë shumë të lehtë të nxirrnim një tavolinë jashtë derës së shtëpisë (private !?) dhe e mbushëm me 5 çokollata Hilal e 10 paketa cigare. Pak nga pak e mbuluam atë tavolinë me një strehë dhe krijuam një kioskë. Ata që nuk kishin frikë të kalonin pak më tej pragun e shtëpisë, u hodhëm drejt e tek Parku, Lana, Muzeu e kudo dhe ngritën një strehë e një tavolinë atje. Asgjë të keqe nuk mund të shihje në një popull që po kalonte një krizë të papritur identiteti (kaosi dhe shkatërrimi) e më tej dhe ekonomike. Ishte interesante të shihje numrin e Kioskave që u krijuan dhe dukej sikur për një çast të gjithë shisnin dhe pak kush vetëm blinte.

  Erdhi dita që kioskave t”u jepej shkelmi dhe në njëfarë mënyre dhe përtacisë e ndryshimit të mentalitetit. Disa u përshtatën e disa hapën të tjera forma kioskash. Mbaj mend që pas kioskave lulëzuan bilardot, gazetat, sallat e ping-pongut, më pas lojrat e fatit, sot disa nga ata kioskaxhinjtë kanë hapur Universitete, e ca të tjerë spitale. Seleksionimi natyral bëri punën e tij. Ca iu futën punës e ca të tjerë ëndërrojnë.

  1995-2001, Interneti praktikisht shpërtheu dhe entuziastë, studiues, analistë bindën korporatat e mëdha që të mos investonin më në farmaci, industri e shkenca, por në internet. Shembuj si Amazon.com, Ebay.com etj dukeshin si një imazh suksesi që çdokush mund ta arrinte (dhe teknikisht atëherë ishte shume e lehtë të arrihej, ndoshta dhe sot është po aq e lehtë). Miliona e Miliona dollarë u derdhën në investime në internet, por jo të gjitha u kthyen në fitime. “The Big Boom” tregoi se lekët nuk bëhen dot aq lehtë në internet.
  Faqe te fryra me fonde

  Faqe te fryra me fonde

  Sot pas 8 vjetësh shumë kush e ka harruar këtë datë dhe të gjithë pak nga pak i janë rikthyer investimeve në internet. Kështu, Twitter merr rreth 35 milion dollarë investime (pa një plan të mirëfilltë fitimi) diku në Shkurt të këtij viti. Facebook, një tjetër platformë për Social Networking po kërkon mbi 100 milion dollarë borxh nga disa banka për të përballuar trafikun në rrjetin e tij. Google shpenzon 1.65 milion dollarë çdo ditë nga YouTube (ose 1$ për çdo vizitë tuajën). Listës i shtohen dhe shumë site të tjera.

  Ndërsa të rinjtë shqiptarë duan të fitojnë lekë në internet. Një host falas këtu, një host të lirë (me mashtrimin brenda) të krijojmë një faqe, Google AdSense dhe … kaq kollaj u fitokan lekët me këtë Google AdSense!?

  Hm, le ta shohim: ShqiperiaCom Shpk ka një rrjet prej disa faqesh web (shqiperia.com, quareos.com e të tjera) me mbi 35 000 vizita unike në ditë, (mbi 400 000 artikuj) dhe fiton tek 350 Euro / muaj Google AdSense, (100 vizita = 1 Euro / muaj?) (Kuptohet, ky është një shërbim shumë anësor fitimi për kompaninë tonë që përfiton nga brand për të tjera shërbime). Pra i bie që çdo i ri shqiptar duhet të shpenzojë 4 vjet punë në kompjuter të fitojë një trafik të konsiderueshëm, të harxhojë 15 orë në ditë të merret me faqen e tij që të fitojë jo më shumë se 400 Euro / muaj. Të gjitha këto për një kioskë virtuale!

  Për të mos u keqkuptuar, nuk dua të dekurajoj askënd që do të investojë në këtë drejtim dhe mendon të jetë i suksesshëm. Ajo që shoh dhe që më vjen keq është se shoh të rinj me shumë potencial që kanë braktisur konceptin e mësimit për tu marrë me krijimin e diçkaje që ka shumë vlera vetëkënaqësie, por pak përfitime ekonomike. Për sa kohë ata janë të koshientë që duke punuar në një firmë do të paguheshin shumë më tepër se sa të merren me një faqe web atëherë suksese.

  Të jemi të qartë për diçka, shumë pak fitohet nga interneti. As ligji i Parietit 80 me 20 nuk mund të aplikohet në këtë rast. Për mendimin tim norma e fitimi në internet është 1 me 99, pra çfarë shpenzojnë 99 persona, fitohet nga 1 person, dhe mos të harrojmë që mbi të gjitha në aktivitetet për ndërtimet e faqeve në internet ne harxhojmë mbi të gjitha kohën dhe energjitë tona. Do të fitonim shumë më tepër po ti shpenzonim këto 2 burime në diçka tjetër.

  Mbi të gjitha, një tjetër Boom besoj se është afër në internet. Shumë shpenzime për faqe pa vlerë (social networking) me njerëz që vërdallisen pa qëllim shpenzimi!

  Share this:
  adrian hajdinaj

  R — at Telaviv, Israel!

 • Donjeta Sverka

  28 NËNTORI
  Si në Vlorë, si në Prishtinë,
  Si kudo që ka shqipëtarë,
  Është një ditë e madhe
  Që na bën krenarë.

  Më kurrë të tjerët,
  Fatin s’kanë për të na caktuar
  Sepse shumë gjak kemi dhënë:
  Të lirë për të jetuar.

  Punoi: Donjeta Sverka, kl. IV2 shkolla fillore Ismet Rraci, KlinV2 shkolla fillore Ismet Rraci, Klinë

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close