Publikuar me datën: Fri, Aug 12th, 2011

Poezi për Marije Shllakun

 

MARIJE SHLLAKU

Nga;Lek Mrijaj

Marije Shllaku ishte një vajzë e re shqiptare,
e lindur dhe e krijuar për ideale kombëtare
ishte ne luftëra me trima e trimëresha Shkodran
qe luftonin s’bashku për bashkim liri dhe vatan.

E njohur me mësimet patriotike Fishtiane
te luftoj deri ne çlirim forcat karpatiane
thërriste shqiptarin për unitet dhe bashkim
se per popullin tonë pa luftë nuk ka shpetim.

Vazhdoi me krenari rrugen e Shqiperisë
kunder armiqëve tanë serbofil të Rusisë
shumë e shumë vite qendroi me Drenicën
krahë per krah s’bashku luftoi me Shotë Galicën.

Luftoi kunder pushtuesve lugeter serbo-sllav
i bashkuar unik me krahun atdhetar te lirisë,
bashk me Shaban Polluzhën e Ndue Perlleshin
për ti dalë zot kombit dhe Shqipërisë.

Marije Shllaku luante rol ne takime dhe kuvende Shqiptare
qe luftoj deri ne vdekje për nje drejtë kombetare,
për një ardhmëri të paster bashkimi e si loti
e ndjeki rrugën e uniteti te Mbretit Kastrioti.

Denimi e pa merituar qe e mori Marija
thoshte qdo herë nuk me denoi Shqipëria
unë kam nje moral te paster kombëtar
qe po flijohëm pa dhimbje për ju o Shqiptar.

U ekzekutua me vdekje , vdekja nuk e frikësoi
identiteti i saj kombetar vetem sa e lartësoj
te marrim mësim ne nga kjo heroin kombëtare
Rroftë për jetë e mot kjo motër Heroin Shqiptare.

Amanet e kishte lënë se gjalli Heoina Shllaku
për Bashkim me Shqipëri kurr mos tu dhimbet gjaku
deri ne Bashkim te Trojeve Kombetare
nuk pushoj e qetë ne Shqipërin krenare.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close