Publikuar me datën: Wed, Jul 13th, 2011

Poeti Podrimçak nga Prizreni kryeqyteti historik i Shqiperisë -MARK KUZHNINI doli me disa poezi te reja


PODRIMJA

je e rrethuar ne c'do an me pyje
Podrimja ime me tok pjellore
siper saj hena vallzon me yje
yrrndek i mahnitshem si t'ishta pun dore

er e leht zotron ne ket nahi
shi i leht bie ne ket dit qe sjell vjehta
per ket mrrekulli tjem mirnjohes o perendi
ditet e ksaj stine na dergojn ne vreshta

edhe ne acarin me plot bor ne male
ku mund te mbesesh statuj bore ne kodrie
dil nga porta shpejt te shohesh nje sorkalle
qe mbush uj ajo mbush uj ne at kroh'rie.

Ende Ne Kerkimin e t'Vertetes
 
E gjat e thar e frigshme heshtja
e pa dukshme e pa par c'do kund
dita zvoglohet netet rriten tek vjeshta
n'endrren e thell zhytem si n'oqean t'pa fund
 
e verteta e lar nga uji i njelmt i detit
genjeshtra ne buzqeshje rrin e zgjuar
te gjith genjejn dhe ia japin nalt vetit
t'verteten shum te njelmt kan frig per ta shiuar
 
i ngreh genjeshtra si te ishte lloj i magnetit
ndersa e verteta esht pjes e miresis
t'gjith me nga nje mask duken si pjes e naletit
po kush n'ket bot tani i perket perendis.

Ende s'Agon Mengjesi

shoh njerz t'veshur e t'ngjyrosur si ne karnaval
te renditur rresht pernje njeri tjetrin mbas e ndjekin
e lejn qytetin te zbrazur dhe futen shpejt ne mal
aty esht erret kan frig dhe njeri tjetrin n'krah e prekin

kan ca pishtar ne dor por dhe ata fiken nga era
ne syt e tyre shkruhet fjalet frig dhe trishtim
zemrat i kan te ngrira edhe pse tani esht vera
ata shohin c'dogje por mbetet vetem nje shikim

te dridhurat e vdekjes i kan kapluar
mengjesi per ta sa duket ende nuk agon
nga ndjenjat e friges vazhdimisht jan te ngacmuar
dita e neserme ktyre qka do tju servon

t'torturuar vazhdimisht por nuk e shofin asnje armik
nga kush pse kjo turtur ktyre njerzve te urt i vie
secili nga keta ne zemer ka nga nje pik
kjo rrug e erret vall athu tani ku do ti shpie.

Te Kerkon Vendi

Ti je gjaku qe uit lirin
Ti je shpirti i majeve qe shkele
Ti deshmor e mbrojte pragun
Ti lirin n'ket vend e mjelle

Eshtrat tua n'atdhe te pushojn
Shpirti yt ishte i madh sa qielli
Vendet qe i shkele ty te kerkojn
Se per to ishe rreze dielli

S'tu tremb syri nga armiku
Perball zjarrit qendrove c'doher
Jo qe besa stu lag kurr qerpiku
Se loti yt s'rrjedhi asnjeher

Per lirin shkove ta lesh jeten
Shpirt luftaraku kishe gjithmon
Per ket komb e trete veten
Per shqipen ne flamur mbete jehon

T'kerkon vendi t'kerkojn brigjet
Lavdi te qoft ty o qlirimtar
Te kujtojm ty o BASHKIM SUKA
Ishe trim i zoti dhe faqe bardhNdihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close