Publikuar me datën: Thu, Apr 14th, 2011

Po vërtet, edhe në politikë duhet ndërgjegjja, sinqeriteti, besnikëria, respekti, mëshira, dashuria, butësia, modestia, bujaria…

Politikanët për fat të keq kanë mangësi të mëdha të njerindërtimit, ata mendojnë se bëhen më patriotë nëse tjetrin e tregojnë si tradhtar, ndërsa filozofia politike e mirëfilltë është që edhe palën tjetër t…a shfrytëzosh për punë të mira të përbashkëta. Shumica dërrmuese arenën politike e kanë kuptuar si hapësirë gladiatorësh ku tjetri duhet të “zhduket” për të mbijetuar unë, ndërsa “të gjithë së bashku mundemi ta ngremë edhe gurin më të madh, madje t’i lëvizim edhe malet”. Mendoj se elita jonë, po edhe ajo intelektuale në përgjithësi duhet të marrë injeksione etike duke lexuar më tepër, duke u stërholluar pak nga ndjenjat, duhet që të kenë parasysh siglën se “ai që nuk mëshiron, nuk mëshirohet”, se edhe shpalosja e gabimeve ka një “usul”, jo duke sharë e duke maltretuar publikun, sepse kjo krijon një traumë gjithëpopullore. Ja lidhur me rastet e fundit në Shqipëri të pezmatuar janë të gjithë, edhe në floktari po të shkoni, kjo bisedë dhe defetizëm, edhe në kafene, edhe në autobus. Kjo gjendje krijon një defetizëm kolektiv që kalon pastaj në kompleksin se “s’bëhemi nerëz ne” dhe se vetëm “kërbaçi e mban shqiptarin urt’”. Nuk është delikatesë vetëm t’i thuash tjetrit “zotëri”, ndërsa më pas saçmat e fjalëve që s’i ban as qiell e as tokë. Para së gjithash duhet ta ndërtojmë dhe ta zgjedhim njeriun, e më pas politikanin. Qytetërimi bëhet në qytet por jo me mendësi primitive. Edhe në parlament mund të hyjë gjithkush dhe kravata dhe kostumi nuk ta rrit vlerën po edhe në të thënçin ministër, deputet, këshilltar, zëdhënës…Shiko më shumë

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close