Publikuar me datën: Sun, Apr 18th, 2010

Pluhuri vullkanik në mesnatë pritet në Kosovë

Prishtinë, 17 prill – Pluhuri vullkanik pritet ta prekë hapësirën ajrore të Kosovës pas mesnatës, ka deklaruar të shtunën Dritan Gjonbalaj, drejtor i përgjithshëm i autoritetit të aviacionit civil. Ai ka thënë se hapësira ajrore e Kosovës do të mbyllet para se pluhuri vullkanik ta prekë atë. Autoritetet e Kosovës, sipas tij, janë pjesë e shkëmbimit të informatave me Euro-Kontrollin, organizatë panevropiane e aviacionit ajror dhe janë duke e përcjellë hirin vullkanik në çdo minutë, siç tha ai, “live”.
Të shtunën, në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës janë anuluar 37 fluturimet e parapara për këtë ditë. Zëdhënësi i Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, Altin Ahmeti, ka thënë se deri më tani është realizuar një fluturim për në Tiranë dhe një tjetër për në Kroaci, i cili nuk ka aterruar në Zagreb, siç ishte paraparë, por në Split. Në orët e pasdites ka aterruar i vetmi aeroplan i kompanisë “Turkish Airlines” me destinacion Stambollin. Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës deri në orët e pasdites ka qenë i hapur mirëpo fluturimet janë anuluar, pasi shumica e aeroporteve të vendeve evropiane janë mbyllur.
Dritan Gjonbalaj ndërkaq ka theksuar se nuk do të lejohen fluturime të pasigurta dhe se autoriteti i aviacionit civil do të jetë në shërbim të kompanive ajrore dhe udhëtarëve.
Kaosi i trafikut ajror të Evropës ka ardhur për shkak të reve të hirit vullkanik i prodhuar nga shpërthimi i vullkanit në jug të Islandës

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close