Publikuar me datën: Tue, Dec 6th, 2011

Pikëkalimet 1 dhe 31 me status të veçantë

Prishtinë, 6 dhjetor – Pikëkalimet kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë nuk do të jenë të njëjta me pikëkalimet e tjera kufitare me Serbinë, ashtu siç pretendon Qeveria e Kosovës. Prezenca e zyrtarëve kosovarë në këto pikëkalime do të jetë simbolike dhe ata do të kenë vetëm rol vëzhgues, kanë bërë të ditur burime të gazetës.

Sipas burimeve, edhe pas arritjes së marrëveshjes në Bruksel për menaxhimin e integruar të kufirit, Qeveria e Kosovës ka marrë për obligim që të respektojë një marrëveshje të bërë me KFOR-in dhe EULEX-in, më 9 shtator. Marrëveshja që pati mundësuar vendosjen e doganierëve kosovarë nga ana e KFOR-it dhe EULEX-it, parasheh që Kosova në të dyja pikëkalimet të ketë vetëm nga tre zyrtarë: nga një përgjegjës për pikëkalimet, nga një zyrtar policor dhe një doganier.

Nga tre zyrtarë kosovarë po qëndrojnë në Jarinjë dhe Bërnjak që nga 16 shtatori. Ata transportohen me helikopterë të KFOR-it dhe të EULEX-it, ndërkaq puna e tyre është thjesht vëzhguese. Si rezultat i vendosjes së tyre që pati ardhur pas marrëveshjes së KFOR-it dhe EULEX-it me Qeverinë e Kosovës, strukturat paralele të Serbisë në veri kanë vendosur barrikadat që vazhdojnë të mbesin edhe pas marrëveshjes në Bruksel.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close