Publikuar me datën: Sat, Aug 27th, 2011

PERSE ‘SHQIPERI ETNIKE’..?

Fatos Ashiku

Gjithmone sa here nis kjo teme ka dhimbje koke !Gjithsesi per Ne Shqipetaret pavaresisht gjendjeve per shkaqet e mirenjohura tashme,kjo eshte nje teme qe deshem nuk deshem eshte e jona dhe ngado te sillemi do hasim me te.
Detyrimisht ngado ti fshehesh syte e te besh mikluesin do jeshe i detyruar hall pa e bere kete…Ata qe e kane kapercyer’ ylberin’ dalin ballas te tjere edhe nese kane rezervat e tyre deshen nuk deshen nuk mundet kurresesi te thone kategorikisht prere Jo!
Pasi dhe nese do e kishin lekuren e fytyres sholle si te kepuceve nuk mundej pa ju skuqur,pse atje ku rrin kjo e artikuluar eshte qa e paster dhe e dlire sa te vjen keq ta fyejsh, pa llogaritur sa e sa mundime , gjak e privacione jane dashur qe ajo te mbetet e tille.
E pra. perse Shqiperi etnike ne troje dhe asnje presje me pak?!
Nisur nga fasada e kohes dhe aludimet qe behen rreth ‘globalizmit’ kjo ne ditet e sotme tenton te perbeje teme tabu.Pasi ne objektivat me te hereshme ashtu edhe te ratifikuara me po te njejten mendesi (neperputhje me kohen) çeshtja Shqipetare pasi pesoi ate fat tragjik sa e mbart deshmia kriminale e copetimit te trojeve, kurdohere nuk eshte pare si nje e drejte e popullit Shqipetare per vetevendosje sipas kartave te njohura nderkombetarisht, por e kamufluar.
Ne afro 5dekada ajo u trajtua ne frymen e proletarizmit ,ku popujt nen frymen e vellazerimit dhe barazise do shkonin drejt shurjes se nocioneve nacionale duke tentuar nje model te ri te specjes humane.
Tashme dy dekada kjo endet serish e tille por e kamufluar nen parrullen e ‘demokracise, ku, kjo magji plote do e beje njeriun te tille qe te rrafshoje identitetet nacionale. Sa rezultuan reale keto dukuri perbale fenomenit Shqipetare?
E verteta historike flet per ate ,qe fare pak, mbase kjo e pare ne nje aspekt social ku njerezit fituan te drejta qe ne histori nuk i kishin.Por ne fazen e rishikimit te hapave korrektuar ne frymen globale edhe keto shkuan ne hullite e koherave plus sa individi i mbart si pervoje dhe relike te se shkuares.
Pra u kthyem ne ‘origjine.Dhe shohim se: perasnje rast te vetem, askush nuk tha: Daleni..me Shqipetaret u sollem ne menyre kanibaleske..ne shaj e stershaje me te gjalle e me te shkuar si e si te na pranojne ata kurre nuk e bene nje ‘autokritike’.
Le te dalim nga kjo pozite per te shkuar drejt e ne teme. Ndersa nje kundrapergjigje te pret tere e qete por duke te veshtruar drejt e ne sy: Pa me thoni more miq te nderuar , me tregoni nje rast te vetem qe ky globalizmi po me sheh edhe mua me sy te mire,por veçse sikur jetim…?
Ngado Ne jemi terrethuar me trojet tane, e thene ndryeshe ne jemi shtetas te huaj
ne syte e botes ,ndersa thelle vuajme stresin e te qenit ‘vellezer’.Nje absurd i permasave groteske , sa te vihesh ne kohen e lashtesise Eskili do ishte fare minoren ne lodren dramatike..!
Edhe pse e kemi kete avantazh Ne nuk ja dalim qe ne shtetin tjeter ,ja po themi ‘tonin’per hater te’globalizmit’, Ne nuk jemi te barabarte .Sepse ‘jagua’ qe endet ne vetedijen e tjetrit ngase e din se kryeqyteti i tije eshte toke Shqipetare dhe se deri ne kerthize te tij eshte toke po prap Shqipetare, ate nuk e len te qete.DHE PER TA FSHEHUR KETE SIPAS ‘GISHTIT’ AI NUK LEN MENYRE QE TE BEJE TE MUNDUR ASIMILIMIN E sHQIPETAREVE.
Me thoni ku nuk ka ndodhur, qe te mos rrime te rendisim me mijra argumente !Me thoni se ne Turqi nuk jane tre miljon Shqipetare…me thoni se ngado mbare botes Shqipetaret nuk i gjen si ‘zogjte e harreses’! E pse ti degdisnin qe toka tu mbetet e tyre, anuk flet kjo per nje gjenocid?
Pra ja pse e duam Shqiperine ne troje etnike ,pse ndryeshe nuk jemi te barabarte pik. E jo me sikur perflitet Shqipetaret duan te behen superfuqi.Jo kurre ne gjakun e Shqipetareve edhe me te keqit nuk rrodhi pushtuesi..Ne gjene me te mire kur behemi bashke, dime te marrim nje valle, te kendojme tja mbajme ison dhe, kurre su beme bashke, te thurim plane ‘jagosh’ te sundojme te tjeret duke i shenderruar ne ‘skllever’pra edhe kur qeme te ‘medhenj’ sa nuk po e hap metrin por ne studimet e arriruar doe deshmojme kete, se qeme popull jo vetem te lashte sa jemi por kishim nje tradite dhe sjellje paqesore dhe nje kulture te zhvilluar.Barbaret qe erdhen ishin te tille qe na bene te tkurremi sa kemi mbetur.
Pra Ne nuk u beme ate kohe ‘superfuqi’ agresore e jo me tani !
Por ajo qe kemi mesuar eshte se kjo ‘tolerance , terhiqu deri ku te mbesin ‘shpatullat’ , eshte se keshtu mire qe mbetem ‘te vegjej’ sa çapaculet te na e bejne me gisht..por nuk po bejme nje gje fare te’ parendesishme’ qe na ben bashkohore. NE NUK MUNDEMI KESHTU TE BEJME SHTET!
PSE: SEPSE ‘JAGUA’ EDHE KETEJ NGA MBETEM NUK TE LEN TE QETE VJEN E BERTET MU NE ZEMER TE SHQIPERISE SE MBETUR…’ EDHE KJO ESHTE IMJA’.POR JO VETEM KAQ.Ai per tu siguruar se nuK ja permendin bemat e tij nuk len gure pa levizur, qe njeriu i tyre mundesisht te jete i tyre ne qeverisje ose me gjak ose me interesa.
Sindromi i perkoheshmerise qe e shoqeroi kete proçese te gjate ,na solli ne perfundimin qe qeverisjet tona te marrin trajte te klanit.
Pra pyetja endet duke te te thene..he pra me thoni: ky ‘globalizmi’ pse qenka itille qorr, shurdh edhe memec me mua Shqipetarin?!
JA PRA! PSE SHQIPETARET E DUAN KETE: SEPSE NDRYESHE PO SHKOJNE DREJT ASIMILIMIT KULTURORE, SA EDHE MBETJES NE KUFIJTE E NJE MJERIMI TERESORE NE TERE DIEMNSIONET E QENJES HUMANE.
Ja pra perse ne e duam bashkimin kombetare dhe jo thjesht ne aparence por ne troje , sepse keshtu ndihemi njerez dhe zoter ne vendin tone pa ja bere kujt te keqen dhe duke bashkejetuar ne miqesi me fqinjet pse ne dime ti buzeqeshim ardhmerise.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close