Publikuar me datën: Wed, Oct 5th, 2011

PATURPESIA NUK KA FUND…!

PATURPESIA NUK KA FUND…!

Nga;Fatos Ashiku

Ajo qe ka ndodhur me rastin e dhurimit te abetareve ne luginen Shqipetare te Presheves eshte tregues i nje politike servile .Qeveria e Tiranes po bind gjithje e me teper se nuk ka jo vetem legjitimitetin e popullit Shqipetare por eshte e dhe e koruptuar ne marredhnjet e politikes se jashteme.
Tu dhurosh nje abetare nje femije Shqipetare ne emer te qeverise Shqipetare dhe,atje ai mos te gjeje asnje shenje Shqip ,kjo eshte jo vetem turp e marrezi por krim e harbuteri qe mban era tradheti.
Nje veprim i thjeshte ne dukje por eshte simbolike e dukurise se fenomenit qe po flet ne neteksin e saj.Pra kjo eshte nje tregues,sinjal i forte qe flet me gjuhen me te qarte per ate menxyre qe po pergatitet.Ku egoja shoviniste Serbe te kete te drejten e vetos ne ate te ashuquajturin ..’sHQIPERI E MADHE’.
Nje deshmi kjo qe flet qarte ,per ate qe kemi parathene se nje zvetenim i Shqiperise ,atdheut Meme te Shqipetareve te sherbeje per tu dhene udhe inisiativave me karakter multinacional.
Nje hap me tej drejt zhberjes se koshiences Shqipetare dashurise dhe nostalgjise qe kishin Shqipetaret e trevave kur idhin dhe ende gjinden nen okupim.
Nje motiv me shume per tere Ne dhe terea Ata qe ende hezitojne duke pritur se cdo na sjellin marreveshjet e kulisat e tyre.
Mos te presim gjate vellezer dhe motra,atedheu u Shqipetareve Shqiperia Meme eshte uzurpuar nga politikane dhe qeveritare qe ne zgrip te pasurimit dhe venjes para ata shesin edhe nderin e tyre dhe familjeve e jo me kombin.
Asgje mos presim cfare do sjelli ky rregjistrim,se ai do te jete vijimesi e farsave per te krijuar idenee vijimit te shtetit juridik dhe demokracise ne veprim.Por ne fakt eshte nje tjeter farse ,per te perfunduar atje ku cdo gje ishte nje paskene e pergatitur kohe me pare.’
‘Frika Greke ne thonjeza ,per ate ankim ndaj ketij rregjistrimi ,tenton te binde opinionin tone se nuk ka egzistuar me pare nje ujdi mes tyre dhe qeveritareve te antishtetit Shqipetare.Pasi cfaredo te bejne ‘Kuq e Zinjte dhe populli per ta denigruar apo duke e perqendruar vemendjen ne ato pika ku etnija dhe feja kontestoheshin.E paralajmeruar me pare eshte qe do te ndodhe ajo qe eshte nje stisje e tille.
Ajo flete per ate platforme te hereshme shoviniste ku e ngriten shtetin dhe kombin e tyre se ku ka rene nje Grek eshte toke e tyredhe,kush eshte ortodoks mjafton te hape goje ai eshte nje Grek. Kjo ‘frike’ e tyre ka per qellim ti ngjaje strategjise se tyre qe therrt ne shtepin e te vjedhurit kapeni hajdutin,per te fshehur gjene e vjedhur qe e ka ne shtepine e tij.
Duke evidentuar kete gjendje aspak te drejte dhe qe flet per ate qe Shqipetaret mbeten pa qeverisje ,eshte qellimi te kuptojme se ngaNe varet fati i atedheut dhe ndermarrja e veprimit per ta ribere kombin dhe per te vendosur nje qeverisje te drejte te ndereshme dhe te Shqipetareve dhe per Shqipetaret.
Vellezer dhe motra te PreshevesTere Ju qe e mbani mendjen dhe shpirtin nga Atedheu Meme Shqiperia ju bejme thirrje te mos e zhbeni atdhedashurine qe keni patur ate ta ruani.Veprime te tilla makabre,nuk jane qe behen nga Shqipetaret e ndereshem dhe patriot qe per\bejne shumicen apsolute ,as te shtetit por te Shqipetareve te koruptuar apo qe jane shqip foles qe ne gjakune tyrenuk jane te tille.Kjo mos sjelle habi ,pasi bashkejetesa e gjate permes kesaj atmosfere pushtuese dhe denigrues ka sjelle nje realitet te tille qe te depertohet deri ne kapjen e shtetit.
Nuk eshte shteti Shqipetare dhe parlamenti Shqipetare,qevria Shqipetare qe na i ben keto,por antishtei,klanet qe ja kane zene frymen Shqiperise.
NATYRISHT SEPSE GJINDEMI TEVETEDIJESHEM SA PER KETE REALITET POSHTERUES DHE PER ARDHEMRINE E PERBASHKET JEMI KETU NE NJE BESELIDHJE PER TE DHENE SINJALIN E QARTE SE :Ne nuk jemi unike ne tilla veprime aspak te denja.Se jemi pikerisht te mbledhur tu kerkojme Shqipetareve ngado jane te vijne ne BESLIDHJEN E RE SHQIPETARE per te bere bashkimin e tere organizatave dhe levizjeve ne nje organizem te vetem qesa me pare te shkojme ne vendimarrjen historike te njohjes dhe shpalljes se shqiperise etnike.Dhe te formesojme nje qeverisje mbare kombetare te tille qe mbart perfaqesimin e tere trevave si ne qeveri e parlament packa se ende gjindemi ne nje situsate ku territoret jane nen okupim.
Por kjo strategji na ben pbashke dhge aspiraten nuk e len ne terma fakultative dhe nder vullnete shoqeroire por e sjelle ne pushtet.Vetem duke qene ne pushtet kjo do ja dilette kemi zerin unik ne mbare kombin poeer te fituar se pari te drejta e me pas edhe te behemi te pavarur.Kjo vlen per Ju konkretisht qe jeni te okupuar,sikur jeni nenSerbi.Por edhe ne Greqi atje ku kane ende druajtje te thone se jane Shqipetare.
Pëlqej · · Unfollow Post · disa sekonda më parë

Fatos Ashiku Grupi BESELIDHJA sHQIPETARE E RE 4.9.2011.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close