Publikuar me datën: Mon, Dec 20th, 2010

Pacolli mohon koalicionin me Thaçin

Prishtinë, 20 dhjetor – Drejtuesit e Aleancës Kosova e Re kanë hedhur poshtë deklaratat e nënkryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuçi, i cili, duke iu referuar takimit të zhvilluar në mes të kryetarit të PDK-së, Hashim Thaçi dhe atij të AKR-së Behgjet Pacolli, ka deklaruar se “është arritur marrëveshja në parim për koalicion, por ende nuk janë përcaktuar për ndarjen e ministrive”.

Lideri i AKR-së, Pacolli, ka thënë se ulja përballë Thaçit në një restorant në Prishtinë ka qenë vetëm një takim ku është biseduar “për proceset aktuale politike në vend” dhe assesi për “pamjen” e qeverisë së ardhshme.

Ai ka theksuar se “Askush askënd nuk e ka ftuar në kafe: duke e vlerësuar takimin me Thacin si një takim spontan.
Pacolli ka shtuar se e ka lënë të hapur mundësin e takimit të radhës me Thaçin, por pas zgjedhjeve të 9 janarit. Ndërsa nuk e prejashtoi mundësinë e lidhjes së koalicionit me PDK, por vetëm nëse siq u shpreh ai, plotësohen kërkesat e subjektit të AKR-së.

Sido që të jëtë në deklaraten e lëshuar nga Partia Demokratike e Kosovës thuhet se arsyeja e takimit mes Thaçit e Pacollit ka qenë formimi i koalicionit të ri qeveritar. Në komunikatë theksohet se prijësit e dy subjekteve tani më kanë shprehur vullnet politik për formimin e qeverisë së ardhshme.

Për këtë zyrtarët e Partisë Demokratike të Kosovës nuk u shprehen të gatshëm të prononcohen. Disa prej zyrtarëve të lartë të këtij subjekti madje kanë theksuar se nuk janë të informuar për takimin mes krerëve të këtyre dy subjekteve dhe se janë informuar përmes mjeteve të informimit.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close