Publikuar me datën: Fri, Jun 25th, 2010

OVL e UÇK për largim të EULEX-it nga Kosova

Prishtinë, 25 qershor – Ndaj arrestimit të fundit të dy ish pjesëtarëve të UÇK-së në komunën e Gjakovës, të cilët dyshohen për krime gjatë luftës, OVL e UÇK ka reaguar me një komunikatë, ku thuhet: “Arrestimi i veteranit të luftës Rezak Imeri është vazhdimësi e gjahut të EULEX-it, kundër atyre që kontribuuan më së shumti për Kosovën. Duke parë çdo ditë e më tepër që ky mision nuk është duke luftuar kontrabandën dhe krimin e organizuar, si dhe duke toleruar strukturave ilegale të financuara nga Beogradi, ne besojmë që ky mision është i njëanshëm politikisht. I ardhur me mision të mbështetjes së sundimit të ligjit, EULEX-i nuk e ka të qartë ende hartën e Kosovës, duke lënë pjesën veriore të saj nën ligjin e askujt dhe duke penguar strukturat vendore që të ndërmarrin masat e duhura për vendosjen e rendit dhe ligjit kushtetues në tërë territorin e Kosovës.
OVL të UÇK-së, e njohur ndërkombëtarisht dhe anëtare e barabartë e federatave të veteranëve evropianë dhe botërorë, beson thellë në pastërtinë e luftës çlirimtare, e njëherësh, konsideron se arrestimet e pjesëtarëve të UÇK-së janë të motivuara politikisht.
Duke besuar plotësisht, në pafajësinë e Rezak Imerit, si dhe të tjerëve që u arrestuan me motive të njëjta, ne kërkojmë lirimin e menjëhershëm të tyre dhe ndërprerjen e represionit të EULEX-it ndaj pjesëtarëve të UÇK-së.
Dita ditës ky mision është duke e degraduar veten para popullit të Kosovës, me ç’rast edhe ne kemi shtuar nivelin e angazhimin që ky mision sa më parë të largohet nga Kosova”.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close