Publikuar me datën: Sat, Aug 27th, 2011

Nikollë Mrijaj i Lugut Drinit

Nikollë Mrijaj i Lugut Drinit
Nga;Lek Mrijaj
Nikollë Mrijaj një burrë i madh vigan i Lugut Drinit
një atdhetar patriot i gjallë i devotëshem i Dukagjinit
qe u lind me vizion kombëtar nacionalist të Shqiptarisë
për Unitet,Bashkim Kombetar te mbarë Trojeve të Ilirisë

Hije i kishte atdhetarit burrëria nderi dhe maja e plisit
Nikollë kuvendarit intelektualit dhe burrit të birit të fisit
ishte ndermjetes i pajtimit t'plagëve dhe gjakërave Shqiptar
thoshte do t'luftojmë s'bashku ketë virus mjerë barbarë.

Ky virus barbarë nuk na perket neve dhe Shqiptarisë
pjellë e keqe e ardhur nga t'mjeret sllavo e osmanli
do shtrijmë dorën e pajtimit n'mes veti o ju Shqiptarë
ti tregojmë botës se kemi kultur dhe t'jemi krenarë.

Ishte plakë i urtë dhe njeri i mençur me plotë kulturë
thoshte t'paret e mi Shqipatar t'bekuar si harroj kurrë
qe mue m'lanë amanet dhe për mua ishte kjo pikësynim
pa Shqipëri unike thoshte per neve nuk kemi shpetim.

Ishte i lidhur ngusht me kryetrimin Ndue Perlleshin
qe luftonte t'mjerët dhe qetat qetnike te djallit e dreqit
Ndou me Shaban Polluzhen i farojshin krejt shkinin
vetem për bashkim kombëtar për të nënën tonë Shqipëri.

Thoshte Nikolla i Lugut Drinit dilni djema thërret kushtrimi
n'Dardanin tonë legjendare karpatianet po na qesin fare
po na vrasin fëmijët...tanë na torturojnë e masakrojnë
trojet tona etnike Shqiptare kurr per jetë mos ti lëshojmë.

Doli rinia e Lugut Drinit bashkë me ta edhe Dukagjinit
ju bashkuan brigadave dhe çetave tona kombëtare
për ideale dhe amanete për bashkim dhe trimeri
qe ta bëjmë Kosovën,Çamerin,Iliridën,Malesin një Shqipëri.

Filozofia e shënjtë e Nikollës Mrijaj burrit t'Dardanisë
ishte ti çlirojmë trojet ne tersi te shkelura prej shkinisë
e mbërriti çlirimin e Kosovës martire legjendare
thoshte te punojmë për Shqipërin tonë krenare.

Amaneti i stergjysherve tanë une po ua lë o'bijt e mi
të luftojmë s'bashku thoshte Nikolla vetem për Shqipëri
se pa bashkim dhe një Besëlidhje unik t'jemi krenarë
kurrë s'do ta gëzojmë nje shtet te bukur Shqiptarë.

Nikolla ishte i pathyeshem dhe i fortë vepronte vetem me urti
ne idealin e ti të lindur të shënjtë kishte plotë madhështi
do ta ndjekim rrugën e keti vizionari me plotë burrëri
të shkruajmë dhe mos te ndalemi vetem për Shqipëri

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close