Publikuar me datën: Sun, Apr 18th, 2010

Nano-Berisha, takim “sekret” në Vjenë

Tiranë, 18 prill –  Kriza politike dhe ekonomike që ka mbërthyer Shqipërinë në muajt e fundit ka detyruar kryeministrin Berisha që t’i drejtohet për këshilla një mikut të tij të vjetër, Fatos Nanos, shkruan sot gazeta Shekulli. Një takim informal është zhvilluar mbrëmjen e djeshme në Vjenë, ku Berisha ka mbetur i bllokuar si pasojë e kaosit të fluturimeve. Gjatë takimit Berisha i ka kërkuar ndihmë Nanos që të krizën çështjen me Partinë Socialiste dhe ta ndihmojë në procesin e liberalizimit të vizave. Si një njohës i mirë i vendeve të “Shengenit”, ku edhe kalon pjesën më të madhe të jetës së tij, Nano ka pranuar që t’i japë këshilla Berishës.
Përveç dy “kumbarëve” të politikës, në takim kanë qenë të pranishëm edhe ambasadori shqiptar në OSBE, biznesmeni Samir Mane dhe gazetari Blendi Fevziu. Këta dy të fundit kanë qenë pjesë e eskortës së Berishës gjatë vizitës në Bruksel.
Agjencia e lajmeve NOA pohon se takimi në Vjenë ka vazhduar deri pranë mesnatës. Mësohet se tema kryesore të bisedimeve janë zhvillimet në Partinë Socialiste dhe në tërësi zhvillimet politike në vend. Berisha dhe Nano kanë diskutuar gjatë në lidhje me bojkotin e Partisë Socialiste dhe mënyrat e zgjidhjes së këtij ngërçi. Asnjë nga biseduesit nuk ka qenë dakord me kërkesën e PS për hapjen e kutive. Një temë tjetër e takimit ka qenë edhe protesta që pritet të organizojë opozita më 30 prill.
“Dorëzimi i Pyetësorit nga Sali Berisha në Bruksel, vizita dhe takimet që kryeministri zhvilloi në kryeqytetin belg dhe çështjet që lidhen me integrimin, ishin temat kryesore të takimit të zhvilluar”,- thanë pjesëmarrësit në takim. Sipas tyre, një çështje që është diskutuar shumë, ishte ajo e heqjes së vizave për Shqipërinë me vendet e Bashkimit Evropian.
“Unë jam i preokupuar për çështjen e liberalizimit të vizave, ecurinë e saj dhe hapat që po ndiqen”, ka deklaruar Nano në takimin me Berishën, kanë bërë të ditur për agjencinë NOA burime pranë takimit.
Mësohet se Nano ka marrë informacione të plota nga kryeministri Berisha lidhur me fazat e procesit të liberalizimit të vizave. Ai e ka informuar Nanon me faktin se brenda pak javëve në vazhdim, e pritshme për në maj, referuar zyrtarëve evropianë, do të shpallet propozimi për heqjen e vizave për Shqipërinë dhe Bosnjën.
Burimet pohuan se Berisha është gjendur në Vjenë si pasojë e bllokimit të fluturimeve ndërsa Nano prej vitesh e ka kthyer Vjenën në rezidencën e tij të përhershme. Ai vjen rrallë në Shqipëri, kryesisht në momente të nxehta politike.

Ndihmo Radio zeri mitrovices


Kontribuesit qe ndihmuan

Radio zeri Mitrovices ne menyr vullnetare

=========================

Muaji: Korik-2011

=========================

Gzim Koadralia 50 euro

_________________________

Hashim Kryeziu 35 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

Sami Zeneli 10 euro

=========================

Muaji: Janar-2012

=========================

Ilaz Azemi 40 euro

_________________________

Sami Zeneli 25 euro

_________________________

Naser Xani 25

_________________________

ERISA 15 euro

=========================

Muaji: Shkurt-2012

=========================

Gzim Halili 150 euro

_________________________

Xhafer Gjaka 50 euro

_________________________

Enver Hajzeri 25

_________________________

Muaji: Nentor-2012

=========================

Aslani Rejser (Danimark) 10 euro

_________________________

Xhevahir Gjonaj 50 euro

_________________________

Jeton Aliu 25 euro

_________________________

Sponzor gjeneral

VideoKlipe


Kliko ne kto ikona per ta ndegjuar radion:
Winamp windows Media Player Real Player

Dergo Urimet tuaj ne Radio Mitrovica


Fluturime nga Zvicra Kërko Fluturime te lira për Kosove Dizajn:KosovaPLUS
All Rights Reserved RadioMitrovica.eu

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close